sobota, 14 marca 2015

Kuchnia berlińska

Kuchnia berlińska niesłusznie uważana jest za mało urozmaiconą, ograniczającą się do tradycyjnych dań z wieprzowiny, kapusty, ziemniaków i oczywiście piwa. Nic bardziej mylnego. Wszystko się zmieniło po obaleniu muru berlińskiego. Stolica Niemiec jest trzecim co do wielkości, po Londynie i Paryżu, miastem w Unii Europejskiej. Współczesny obraz kuchni niemieckiej, to lokalne bogactwo kulinarne i wpływ wielu kultur m.in. tureckiej, greckiej, polskiej, czeskiej, hiszpańskiej oraz Dalekiego Wschodu. Berlin słynie z największej liczby restauracji z gwiazdkami Michelin, a światowej sławy szefowie kuchni podnieśli gastronomię berlińską na bardzo wysoki poziom. 

 

Kuchnia niemiecka, a zwyczaje kulinarne w Berlinie, to dwie różne historie. Na zwyczaje wyraźny wpływ mają mieszkańcy, którzy przyjechali z różnych stron świata i zamieszkali w stolicy Niemiec. 

Jedno z charakterystycznych dań, przywiezione przez tureckich imigrantów jest döner kebab, który szybko stał się jednym z najbardziej popularnych dań typu - fast food - w Berlinie. Cieniutkie plastry mięsa, według oryginalnej receptury są z jagnięciny, często zastąpione mięsem z kurczaka, cielęciny lub wołowiny, podane ze świeżymi, chrupiącymi warzywami, zawinięte w pieczywo typu flatbread. Do tego obowiązkowo ciepły sos ziołowy, czosnkowy lub jogurtowy. Döner kebab uważany jest za tradycyjną potrawę berlińską. Roczna sprzedaż w Niemczech wynosi 2,5 mld. kebabu. Bez wątpienia do tak dużej sprzedaży przyczynia się społeczność turecka mieszkająca w Niemczech.