czwartek, 25 grudnia 2014

Tradycyjne Potrawy Wigilijne - TOP LISTA



12 Tradycyjnych
Potraw Wigilijnych, 
których nie może zabraknąć

na świątecznym polskim stole




1. ZUPA
          ZUPA GRZYBOWA

Zupa z suszonych grzybów jest w Polsce jedną z typowych potraw wigilijnych. Zupa ugotowana na wywarze warzywnym z dodatkiem suszonych grzybów, bardzo esencjonalna, o ciemno-brunatnym kolorze, często z dodatkiem śmietany. Najczęściej zupę tę podaje się z makaronem, zacierkami lub kaszą perłową. W moim domu wigilijna zupa grzybowa serwowana jest z staropolskim ciastem drożdżowym. 
 

 
          WIGILIJNY BARSZCZ Z USZKAMI

Jest to czysty czerwony barszcz ugotowany na suszonych grzybach i włoszczyźnie. Kiszenie buraków na zakwas buraczany przygotowuje się na tydzień lub nawet dwa tygodnie przed Wigilią. Kolor barszczu jest intensywnie czerwony, a zupa ma kwaskowo-słodkawy smak. Uszka podawane do barszczu są również postne. Najczęściej farsz składa się z suszonych grzybów i cebuli, czasami też z dodatkiem kiszonej kapusty.


2. KARP SMAŻONY

W Polsce w okresie powojennym karp został uznany jako jedno z podstawowych dań wigilijnych.



3. KARP W GALARECIE - KARP PO ŻYDOWSKU

Kolejne danie z karpiem w roli głównej. To tradycyjna postna potrawa wigilijna.  Karp po żydowsku (gefilte fisz) to karp serwowany na słodko. Jest to potrawa polskich Żydów, która stała się jednym z polskich kanonicznych dań wigilijnych. Tradycyjnie karp po żydowsku był podawany z chałką.
 
Czasami karp zastępowany jest inną rybą, szczupakiem, okoniem, leszczem, makrelą, dorszem czy sandaczem. 


 

4. ŚLEDZIE

W kuchni polskiej śledzie mają wielowiekową tradycję. Ze względu na łatwość dostępu i stosunkowo niewysoką cenę śledzie stały się dostępne dla wszystkich warstw społecznych, także dla uboższych. W obecnych czasach "śledzik" stał się bardzo popularną zakąską. Jednak w ten jeden Wigilijny wieczór wzrasta jego ranga i śledź króluje na polskich stołach. Jest jedną z dwunastu postnych potraw obowiązkowo serwowaną podczas wieczerzy.

          ŚLEDŹ W ŚMIETANIE 


           
ŚLEDŹ W OLEJU

  

5. RYBA PO GRECKU

Podawana na zimno na kolację wigilijną. Pomimo nazwy, w kuchni greckiej ryba podawana w takiej formie jest nieznana. Na potrawę składają się smażone filety rybne z dodatkiem warzyw. Marchew, pietruszka, seler, cebula smażone są na patelni przez krótką chwilę, a następnie zalane wodą i duszone przez 10 minut. Dodatkiem do sosu warzywnego jest koncentrat pomidorowy i przyprawy.


 

6. PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Dawniej pierogi przygotowywano z okazji świąt. Kształt pierogów, farsz i okrasa zależały od święta. Każde święto miało swoje pierogi. Te wigilijne obowiązkowo muszą być postne. Najczęściej środek cienkiego ciasta wypełniony jest kiszoną kapustą i grzybami. Pierogi przed podaniem polane są stopionym masłem z przesmażoną, drobno posiekaną cebulą.




7. KAPUSTA Z GROCHEM

Tradycyjna polska potrawa. Podstawowe składniki to łuskany groch, kiszona kapusta i przyprawy.





8. CHLEB

Bez dobrze wypieczonego polskiego chleba wieczór wigilijny byłby bardzo ubogi.



9. KLUSKI Z MAKIEM
Mogą to być łazanki, drobne kluseczki lub makaron.
  

10. KUTIA

Tradycyjna potrawa dawnej polskiej kuchni kresowej, którą jada się Na Boże Narodzenie. Kutia, to pszenica, mak, miód oraz bakalie: orzechy i rodzynki.
  

11. CIASTO
          MAKOWIEC

Typowe danie wigilijne w kuchni polskiej. Makowiec, to ciasto (najczęściej drożdżowe, czasem kruche) zawijane z masą maku. Według ludowych wierzeń mak spożywany podczas wigilijnej wieczerzy miał zapewnić szczęście i pomyślność. W tradycji chrześcijańskiej mak jest symbolem urodzaju i płodności. 
Ugotowany i odsączony mak uciera się w makutrze lub kilka razy mieli w maszynce do mięsa. Do maku dodaje się posiekane orzechy włoskie, migdały, rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową. Po upieczeniu makowiec polewa się lukrem i posypuje krokantem lub drobno pokrojoną skórką pomarańczową.
 

          PIERNIK

Ciemnobrązowe ciasto przygotowane z mąki pszennej i żytniej, jajek, mleka, cukru, miodu i przypraw korzennych. Cynamon, goździki, imbir, kardamon.


          KEKS

Ciasto biszkoptowe z dodatkiem bakalii. Prostokątne ciasto po przekrojeniu mieni się wieloma barwami. Są białe migdały, pomarańczowa kandyzowana skórka z pomarańczy, a żółta to kandyzowana cytryna, są ciemnobrązowe rodzynki, pomarańczowo-złote suszone morele oraz suszone śliwki.





12. KOMPOT Z  SUSZONYCH OWOCÓW

Tradycyjny polski napój przyrządzony z suszonych owoców: śliwek, jabłek, gruszek, moreli i fig oraz z przypraw: goździków i kory cynamonowej. Kompot często wzbogacany jest skórką z cytryny i pomarańczy, imbirem, rodzynkami i gałką muszkatołową.

 

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...