sobota, 27 grudnia 2014

Świąteczna Próba Smaku - Restauracja Lokal

LOKAL-na Wigilia w staropolskim stylu. To już III Próba Smaku w znanej łódzkiej restauracji. Tym razem uczta wigilijna. Połączenie kuchni tradycyjnej z nowoczesnymi technikami gotowania. Kolacja składająca się z 12 elementów: wypiekanego LOKAL-nego chleba, postnych dań, barszczu czerwonego, kompotu z suszu i deserów.

Po raz pierwszy w Próbie Smaku dania nie były przygotowane tylko przez szefową kuchni Martę Edmunds, ale również przez LOKAL-nych kucharzy. Mark Edmunds, Mateusz Skonka i Sebastian Dawidowicz przygotowali autorskie dania odpowiednie na świąteczny stół.

Menu kolacji:

1. Własnego wyrobu chleb z masłem


Zachwycił mnie sposób podania pieczywa. A chleb z czarnuszką, LOKAL-nego wyrobu, przepyszny :)

2. Rolmopsy śledziowe (chef: Mateusz Skonka)


Rolmopsy śledziowe wykonane przez Mateusza Skonkę, to śledź w korzennej marynacie z jałowcem i anyżem, piklowane warzywa, lody musztardowe, żel z rokitnika z jałowcem i migdałami, gąbka szczypiorkowa oraz kawior ze śledzia.

3. Sałatka jarzynowa z majonezem (chef: Marta Edmunds)


Warzywa korzeniowe konfitowane w maśle (trzy kolory marchewki, seler, ziemniaki), puree z zielonego groszku, sos holenderski z octem jabłkowym, płatki, jabłka.
 
4. Karp w galarecie (chef: Marta Edmunds)

Mus z karpia, galaretka rybna z sepią, marynowana marchewka, czerwony kawior, olej lniany. Zdjęcia potrawy nie mam, ponieważ mus z karpia wyglądał tak apetycznie, że zapomniałam je zrobić. Przypomniałam sobie, kiedy na talerzu został ślad po karpiu :)

5. Grzane wino
Grzane wino - rozgrzewający napój alkoholowy sporządzony przez podgrzanie, bez zagotowania, czerwonego wina z przyprawami korzennymi. Czasami z dodatkiem miodu.


LOKAL-ne grzane wino, to czerwone wino z goździkami, pomarańczą, kardamonem, czarnym pieprzem, jałowcem, zielem angielskim, anyżem i cynamonem.

  
6. Kulebiak z rybą (chef: Mark Edmunds)


Vol-au-vent z pstrągiem w dwóch postaciach - pieczonym i wędzonym na miejscu, jako przepiórcze, cytrynowy twarożek, olej ziołowy.

7. Barszcz czerwony z uszkami z kapustą i grzybami (chef: Marta Edmunds)


Barszcz czerwony na zakwasie, hibiskus, głóg, czarny bez, pierożki wonton ze śliwką wędzoną, płatki róży, płatki żółtego buraka, kozi ser zagrodowy.

8. Łazanki ze słodką kapustą i grzybami (chef: Marta Edmunds)


Szafranowy makaron, prawdziwki, kurki, pieczone kasztany, puree ze słodkiej kapusty i świeże crosne. Czyściec bulwiasty, nazwa angielska - stachys affinis lub crosne, to roślina pochodząca z terenów Chin. Obecnie uprawiana w różnych rejonach na świecie. Jadalną częścią są bulwy.

9. Sandacz "a la Radziwiłł" (chef: Marta Edmunds)


Filet z sandacza na brioche estragonowym, śmietanowy sos truflowy, szyjki rakowe, trybula.

10. Kompot z suszu
 
11. Legumina migdałowy z szodonem ponczowym (chef: Sebastian Dawidowicz)


Legumina migdałowa, szodon ponczowy na białym winie, trufla marcepanowa, czerwona pomarańcza, płatki migdałów w czekoladzie.

12. Makówki (chef: Marta Edmunds)


Masa makowa z daktylami, flan z topinamburu, biszkopt orkiszowy, syrop z pędów sosny.  Makówki, to wigilijna potrawa popularna na Śląsku i w Wielkopolsce. Podstawowymi składnikami są mak, chałka, mleko, masło, miód i bakalie. Znam tradycyjne makówki, a te autorstwa Marty były inne, ale fantastyczne. 
III Próbę Smaku uważam za bardzo udaną, ciekawą i bardzo, bardzo smaczną.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...