sobota, 17 października 2015

Plantacja bananów

Rząd: imbirowce. Rodzina: bananowate. Rodzaj: banan.  Bananowiec to nie drzewo, a bylina osiągająca wysokość do 15 m. Plantacje bananów możemy spotkać w krajach międzyzwrotnikowych i podzwrotnikowych. Banany przeznaczone do międzynarodowego handlu uprawiane są na dużych plantacjach i pełną nad nimi kontrolę sprawują międzynarodowe organizacje. Największymi potentatami bananów są: Chiquita (USA), Dole (USA), Del Mointe (Chile). Banany na rynek amerykański pochodzą przede wszystkim z Kostaryki, Ekwadoru, Kolumbii, Gwatemali, Brazylii, Meksyku, Nikaragui, Wenezueli. Na rynek europejski trafiają banany z Ameryki Łacińskiej i z krajów AKP (Afryka, Karaiby, region Pacyfiku).


Od 1 do 2% światowego eksportu bananów stanowią ekologiczne banany. Banany pochodzące z małych gospodarstw są stosunkowo mniejsze, ale za to dużo słodsze, no i przede wszystkim nie są nafaszerowane pestycydami i agrochemikaliami. Takie mini plantacje możemy m.in. spotkać na Maderze. Tamtejsze zbiory bananów w większości eksportowane są do Portugalii kontynentalnej. Pozostałe można znaleźć na lokalnych bazarach lub w miejscowych sklepikach, a warto pokusić się na spróbowanie, bowiem smak takich bananów jest zupełnie inny od tych, który oferuje nam polski rynek.


Słowo banan pochodzi prawdopodobnie od arabskiego słowa banan, co oznacz palec, lub od afrykańskiego języka wolof, który określa tę roślinę banaana. Liście banana są olbrzymie, zielone i lśniące, rosnąc zawijają się szczelnie wokół siebie tworząc łodygę.


Z podziemnego kłącza wyrasta olbrzymi purpurowy kwiat. Kwiat banana jest duży, fioletowo-czerwony i rośnie na końcu kiści bananów.  Jeśli otworzymy wnętrze możemy zobaczyć małe jasnożółte kwiaty, które z czasem zamieniają się w banany.


Serce banana to również popularnie używana nazwa kwiatu banana. A sam kwiat, oryginalny w swoim wyglądzie, bardziej przypomina owoc lub warzywo.


Na Maderze bardzo ważną role odgrywa uprawa bananów. Najwięcej plantacji bananowych znajduje się w gminie Camara de Lobos oraz w Madalena do Mar. Uprawą bananów zajmuje się wielu mieszkańców wyspy.  Najczęściej jest to jedyne źródło utrzymania dla całej rodziny. 


Potężna kiść bananów potrafi sporo ważyć.


Łodyga bananów to olbrzymie liście nakładające się na siebie. Kiedy banany dojrzeją łodyga jest ścinana, a już wkrótce u podstawy wyrasta kolejna młoda roślina.


A na zakończenie niespodzianka. Kot jak kameleon tak się idealnie wpasował w tło, że dopiero pozwolił się zauważyć jak się wyprostował i poruszył. 


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...