środa, 16 września 2015

Kolacja w kontekście - "U króla bawełny kolacja Ę Ą"

Największa rezydencja fabrykancka w Polsce, Pałac Izraela Poznańskiego, była miejscem kolejnego spotkania z cyklu Kolacje w kontekście. W przepięknych pałacowych wnętrzach czekała na gości uczta pełna smaków i aromatów przygotowana przez szefa kuchni restauracji Affogato Macieja Rosińskiego.


Ale oczywiście kolacja nie miałaby miejsca, gdyby nie pomysłodawczynie projektu, czyli Ania i Emilia. Wspaniale przygotowany wieczór niewątpliwie należy do tych, o których pamięta się bardzo długo. Organizatorki pomyślały o wszystkim. Było zwiedzanie pałacowych wnętrz, była muzyka i było doskonałe jedzenie.Po oficjalnym otwarciu powitalny toast i zaproszenie do zwiedzania wnętrz Pałacu Poznańskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi.


Kolacji towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu pianisty Marcina Wernera oraz sopranistki Agaty Ostrowskiej, artystki Teatru Muzycznego w Łodzi. No i oczywiście kolacja na którą czekałam z niecierpliwością i ciekawością. Szef Affogato - Maciej Rosiński przygotował niezapomnianą ucztę. Smak, zapach i wygląd to jedno, a wiedza i pasja gotowania to drugie. A jedno z drugim tworzy doskonałość, którą tego wieczoru miałam na talerzu.


Głębokie westchnienie i "U króla bawełny Kolacja Ę Ą" czas zacząć! 

Na pierwszy ogień Amuse-Bouche: seler / trufla / pâte brisée.  Początek intrygujący, połączenie pospolitego selera z plasterkiem trufli, a do tego cieniutki płatek delikatnego, kruchego ciasta (pâte brisée). Seler podany w formie purée zamienił się w królewskie danie.

seler / trufla / pâte brisée
Przystawka I: karmelizowane warzywa / cytryna / szczypiorek. Pięknie podane danie. Każdy element przyciągał uwagę. Warzywa podane w formie galaretki, nawiązywały do łódzkiej tradycji biesiadnej, czyli nóżek w galarecie podanych z octem spirytusowym. Kto tego nie pamięta?! Tym razem zamiast octu zredukowany sok z antonówek. Z 30 kg jabłek otrzymano 0,5 litra zagęszczonego soku, doskonałej esencji z antonówek. Była też karmelizowana szalotka. Wszystko pasowało do siebie i było cudowne. Niezapomniany smak :)

karmelizowane warzywa / cytryna / szczypiorek

Przystawka II: matjas / jabłko / chrzan. Śledzie korzenne, puder z przegrzebek, ikra łososia, zielony kleks - purée z zielonego groszku, mus z jabłek ... w tej formie śledź może w moim domu gościć bardzo często.

matjas / jabłko / chrzan

 
Moje zdjęcia potraw nie oddają tego co było na talerzu i nie chcąc urazić Mistrza przy daniu głównym postanowiłam wesprzeć się zdjęciami wykonanymi przez profesjonalistkę Paulinę. Więcej zdjęć w wykonaniu Pauliny znajdziesz na stronie Studio Buffavento.Danie główne: dzik / dynia / szpik / burak. Z burakiem powtórzyła się historia jak z antonówką, czyli redukcja 30 kg buraka do 0,5 litra esencji buraczanej. Wędzony stek z dzika został przygotowany metodą sous-vide. Mięso,  purée z dyni i cudownie przepyszny sos z borówek, jeżyn i czarnej porzeczki. Jeżyna i czarna porzeczka to jedne z moich ulubionych owoców, więc ten sos będzie hitem w mojej kuchni.
 
Autorskie menu Macieja Rosińskiego, szefa kuchni restauracji Affogato, ambasadora marki Callebaut nie mogło zakończyć się bez czekoladowego deseru.

Deser: czekolada / śliwka / morela. Była więc biała czekolada z wanilią, ganasz czekoladowy, morela, ocet z mango, jeśli dobrze zrozumiałam była też przyprawa, trudno dostępna w Polsce, tonka zwana również bób tonka. Jest to przyprawa o specyficznym zapachu, aromacie wanilii, migdałów, karmelu czy też gałki muszkatołowej. Czy rzeczywiście tonka była dodana do deseru nie jestem pewna, ale na pewno we wszystkich daniach, jak potwierdził Maciej Rosiński, występował anyż.

Deser: czekolada / śliwka / morela
Wieczór był cudowny i pozostanie na długo w pamięci. Ani i Emilii gratuluję pomysłu i jego realizacji. Doskonale przygotowany wieczór, miejsce urocze i rewelacyjne dania. Już czekam na kolejne spotkanie, bo poprzeczka została podniesiona wysoko. Dziękuję!


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...