czwartek, 15 sierpnia 2013

Przewodnik Michelin i jego gwiazdki

Za sprawą Wojciecha Modesta Amaro o gwiazdkach Michelina jest głośno. Początkowo restauracja Atelier Amaro otrzymała w Przewodniku Michelin wyróżnienie Wschodzącej Gwiazdki, ale już w tym roku otrzymała pierwszą, tę właściwą, wymarzoną Gwiazdkę. W Polsce jest to pierwsza tak prestiżowa nagroda. To tej pory w 42 lokalach w Krakowie i Warszawie przyznano jedynie wyróżnienie w postaci kompletów sztućców za miłą atmosferę, wystrój lokalu i dobrą obsługę. Gwiazdka, jest to niewątpliwie wielki sukces, ale żeby to zrozumieć uporządkujmy fakty.

Zdjęcie pochodzi z Wikipedii
Termin Przewodnik Michelin powstał wraz z opublikowaniem pierwszego "Czerwonego przewodnika" w 1900 roku we Francji. Przewodnik zawierał adresy warsztatów samochodowych, okolicznych sklepów, informacje na temat cen paliw. Miał być pomocny dla kierowców, którzy podróżując szukali przyjaznych miejsc, aby dobrze zjeść i wypocząć.
Przez pierwsze 28 lat okładka przewodnika miała kolor niebieski, później zamieniono ją na czerwony. W 2005 r. ukazał się pierwszy przewodnik dla Stanów Zjednoczonych, a w 2007 r. pierwszy przewodnik w Azji. Przewodniki Michelin dzielą się na serię przewodników gastronomicznych (Czerwone przewodniki), opisujących hotele i restauracje, oraz na serię przewodników turystycznych (Zielone przewodniki). 

Czerwony przewodnik - to przewodnik opisujący restauracje gastronomiczne i hotele. Znajdujemy w nim dokładny opis lokalu, serwowanych potraw, obsługi i wystroju. Dodatkowo umieszcza się wykaz trzech specjalności kulinarnych danej restauracji. Michelin Guide, to termin odnoszący się do Czerwonego Przewodnika, który nagradza najlepsze restauracje gwiazdkami Michelin. Pierwsza gwiazdka oznaczająca dobre jedzenie została wprowadzona w 1926 roku, w 1933 zostały dodane dwie i trzy gwiazdki. Gwiazdki zostały wprowadzone przez braci Andrea i Edouard'a Michelin.

 Najwyższa nota, to oczywiście TRZY GWIAZDKI, a oznaczają:
*** - zobacz koniecznie
to miejsce unikatowe, które należy koniecznie odwiedzić,
wręcz warte specjalnej podróży,
wyjątkowa kuchnia z użyciem najlepszych składników,
wyjątkowa, przyjazna atmosfera
 
** -  warto odwiedzić
znakomita kuchnia warta odwiedzenia,
 przygotowane potrawy są doskonałej jakości

*  -  godne uwagi
bardzo dobra kuchnia w swojej kategorii

Dodatkowo w przewodniku pojawiły się wyróżnienia. Za dobrą kuchnię w przystępnych cenach wprowadzono wyróżnienie Bib Gourmand. Nazwa pochodzi od Bibendum, człowieczka Michelin, który od lat jest znakiem towarowym firmy i jego maskotką. Za ciekawe, komfortowe i przyjazne wnętrza wprowadzono wyróżnienie oznaczone "skrzyżowanym widelcem i łyżką". Tutaj skala ocen jest większa, bo od 1 do 5 par sztućców. Najwyższa ocena 5 par w kolorze czerwonym oznacza luksusową restaurację, w której panują komfortowe warunki i przyjemny nastrój. Inne wyróżnienie, to monety, które przyznawane są restauracjom serwującym potrawy w umiarkowanych cenach dostosowanych do lokalnych standardów. Wspaniały widok oznaczone jest kolorem czarnym, kiedy potrawa jest bardzo interesująca lub czerwonym, wówczas mamy do czynienia z daniem interesująco zaprezentowanym. Są jeszcze winogrona, które wskazują restauracje o dość interesującym wyborze win, sake lub koktajli.

W 2009 roku we Francji było 26 trzygwiazdkowych restauracji, a na świecie 81. W edycji z 2012 roku liczba trzygwiazdkowych restauracji po raz pierwszy przekroczyła 100 i obecnie tytuł ten przysługuje 106 restauracjom w 12 krajach. Liderem z największą ilością trzygwiazdkowych restauracji jest Japonia. We Francji najdłużej utrzymujący ten tytuł ma restauracja prowadzona przez Paula Bocuse'a.

Dla wielu ambitnych restauratorów otrzymanie gwiazdek Michelina, to sprawa priorytetowa. W 2003 roku doszło do tragedii. Samobójstwo popełnił szef restauracji La Cete d'Or - Bernard Loiseau, któremu odebrano jedną z trzech gwiazdek.

Zielony Przewodnik - dostępny dla wszystkich zawiera informacje dotyczącą zaplecza turystycznego w danej miejscowości. W wielu krajach, dzięki systemowi gwiazdek turysta otrzymuje praktyczną wskazówkę, na co należy zwrócić uwagę i co zobaczyć w pierwszej kolejności. Zawiera przydatne adresy, sugestie wędrówek. Zielony Przewodnik, został stworzony z myślą o ułatwieniu i urozmaiceniu podróży. Przewodnik jest inspiracją dla wszystkich, którzy pragną odkrywać kulturalne i naturalne dziedzictwo świata. Podobnie jak Czerwony przewodnik, tu również używany jest system trzygwiazdkowy.

W polskiej edycji "Zielonego Przewodnika Michelin - Polska" opisano ponad tysiąc polskich atrakcji turystycznych wartych zobaczenia. Każde opisane miejsce zostało sprawdzone przez francuskich i polskich podróżników. Gwiazdki otrzymało ponad 50 miejsc. Zdaniem ekspertów najwięcej trzygwiazdkowych obiektów znajduje się w Krakowie.


Czerwony Przewodnik Michelin ukazuje się co roku w pierwszą środę marca. W tym roku przyniósł nam Polakom pierwszą gwiazdkę Michelina. Sukces Atelier Amaro i Pana Wojciecha jest bezapelacyjny. Gratulacje!Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...