niedziela, 22 lutego 2015

Warsztaty kulinarne - Ślimaki

W Restauracji Polskiej zorganizowano warsztaty kulinarne, których tematem głównym były ślimaki. Warsztaty zorganizowane w ramach Festiwalu Dobrego Smaku prowadzili Mariola i Grzegorz Skalmowscy ze Snails Garden. Organizatorka FDS Barbara Sokołowska-Urbańczyk, w ten bardzo przyjemny sposób, rozpoczęła kolejną akcję. Tym razem przed nami Leniwy weekend ze ślimakiem w Łodzi.


Firma Snalis Garden, położona w ekologicznym regionie Warmii i Mazur, od 12 lat specjalizuje się w hodowli ślimaków afrykańskich Helix Aspersa Maxima, Helix Aspersa Müller oraz Helix Pomatia. Dzięki warsztatom, które Państwo Skalmowscy zorganizowali miałam możliwość poznania specyfiki hodowli ślimaków jadalnych. Zapał, zamiłowanie i ogromna wiedza Pani Marioli i Pana Grzegorza sprawia, że ich firma funkcjonuje z coraz większym sukcesem. Miło obserwować ludzi pełnych pasji spełniających swoje marzenia.


Warsztaty: pomysłodawca Snalis Garden p. Grzegorz opowiadał, p. Mariola - Prezes pierwszej eko hodowli ślimaków - gotowała. Dania przygotowane przez uczestników, pod jej czujnym okiem, okazały się całkiem, całkiem smaczne. Dla większości było to pierwsze spotkanie z tymi małymi mięczakami. Poniżej krótki przegląd przygotowanych dań. 

Ślimaki w sosie własnym
Na pierwszy ogień szybkie przekąski. Zapiekanki. Pieczywo tostowe posmarowane usmażonymi z cebulą ślimakami, posypane żółtym serem i zapieczone. Tosty można urozmaicić dowolną przyprawą. Prosty, szybki sposób na chrupiącą przekąskę.


Kolejny pomysł. W szynce parmeńskiej pomidor, liść rukoli i oczywiście ślimak. Szybka, prosta przekąska.

szynka / pomidor / rukola / ślimak

Na rynek polski, za sprawą Snalis Garden, trafiły jaja ślimaka. Kawior z jajeczek ślimaka zapewnia niezwykłe doznania smakowe i myślę, że wkrótce będzie o nich głośno. Białe kulki kawioru były dla mnie hitem wieczoru. Chleb tostowy posmarowany białym twarogiem z plasterkiem wędzonego łososia i delikatny kawior...  mmm...

tost / biały ser / wędzony łosoś / kawior
Ślimaki po burgundzku z masłem czosnkowym. Popularna na cały świecie potrawa podawana jako przekąska. Świeże ślimaki gotuje się przez 5 minut w wodzie z lekką zawartością octu. Po tej obróbce ślimaki zostają oddzielone od muszelek. Wyjmuje się je specjalnym widelczykiem z muszelek, gotuje w bulionie, do czasu kiedy ich mięso stanie się miękkie.  Czosnek uciera się z masłem, dodaje drobno posiekaną pietruszkę, szalotkę, doprawia solą i pieprzem. Kiedy masa jest już gładka odrobinę wkłada się do muszli, na maślaną masę ślimaka i znów dopełnia się masłem. Wypełnione muszelki zapieka się w nagrzanym piekarniku. Ślimaki najlepiej smakują z białym winem i świeżą bagietką.

ślimaki po burgundzku
Na zakończenie warsztatów ślimaki po katalońsku. Jednogarnkowe danie przygotowane z drobno pokrojonych warzyw, głównie cebuli, pomidorów, czosnku, papryki oraz przypraw, posiekanej natki pietruszki, drobno pokrojonego boczku lub słoniny, białego wytrawnego wina. Podczas warsztatów pojawiły się też pieczarki. Kiedy warzywa są już lekko podsmażone dodajemy ugotowane w bulionie ślimaki w skorupkach. Dusimy około 20 minut, aż sok z warzyw się zredukuje. Na koniec posypujemy natką pietruszki. Bon profit!

ślimaki po katalońsku
Dla tych, którzy nie mieli okazji spróbować ślimaków, nic straconego, Snalis Garden oferuje świeże i naturalne produkty - http://snailsgardenhoreca.com/


Warsztaty były czystą przyjemnością. Dziękuję za zaproszenie. Dziękuję Snalis Garden Horeca za prezentację i miłą atmosferę.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...