sobota, 7 lutego 2015

Kolacja w kontekście

Kolacja w kontekście, to projekt trzech kobiet: Ani, Emilii i Marysi. Ideą projektu, są cykliczne spotkania przy stole w nietypowych aranżacjach i nietypowych miejscach. Kolacja w kontekście, to spotkanie z ciekawymi ludźmi, ciekawym miejscem i różnorodnością smaków. 


Tym razem Kolacja w kontekście znalazła swoje miejsce w świecie bajek. SE-MA-FOR - Muzeum Animacji udostępnił swoje pomieszczenia. Dzięki zaproszeniu od Ani mogłam uczestniczyć w tej wyjątkowej kolacji. Zaproszenie brzmiało kusząco: 
- zimowe samki w kilku odsłonach
- animacja klatka po klatce
- autorskie menu Arkadiusza Wilamowskiego
- bajkowa przestrzeń Se-ma-for'u
- talent kulinarny z trzygwiazdkowej restauracji Michelin

 

Arkadiusz Wilamowski, to kucharz z zawodu i pasji. Ukończył łódzką szkołę gastronomiczną. Obecnie pracuje w 3 gwiazdkowej restauracji "Le petit nice Passedat" w Marsylii. Posiada dyplom Brevet Professionel Cuisiner – certyfikat D’Aptitude Professionnelle de l’academie Nancy-Metz. Jest laureatem wielu nagród w europejskich konkursach kulinarnych. Podczas kolacji przyznał, że chciałby wrócić do Łodzi i otworzyć niewielką restaurację na miarę Gwiazdki Michelina.


Menu - składanka. Świetny pomysł. Na kolorowym, wydrukowanym tylko częściowo papierze, fragment menu. Po nałożeniu przezroczystej folii, która również była tylko częściowo zadrukowana, odczytałam propozycję na dzisiejszy wieczór. To jedna z wielu niespodzianek tego wieczoru.

Wieczór rozpoczął seans filmowy. Wyświetlono oskarowy film "Tango" zrealizowany przez Zbigniewa Rybczyńskiego. W Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for to nie jedyny oskarowy film. Muzeum należy do jednej z najciekawszych placówek kulturalnych na mapie Łodzi.

razowiec / cebula / jajko w koszulce
Pierwsze danie. Cudowna przekąska. Na razowcu rozłożona smażona karmelizowana cebulka, a na niej jajko w koszulce. Jajko, doskonale ugotowane, rozlało się przepięknie na grzance. Jajko "w koszulce" zwane również poszetowym, to potrawa mająca swoje korzenie w kuchni francuskiej. Przygotowanie takiego jajka nie jest trudne, ale wymaga sporej uwagi, szczególnie podczas wlewania jajka na gotujący się wrzątek.

seler / por / marchew / Bellarosa
Na talerzu kawałek tortu. Tort z gotowanych warzyw: seler, por, marchew, burak i ziemniaki Bellarosa. Wokół warzyw zmiksowana zielona pietruszka, kleks ze śmietany, całość uzupełniają kiełki. Ziemniaki Bellarosa należą do nowych, dość niedawno zarejestrowanych odmian ziemniaków. Mają regularny kształt, czerwoną skórkę i żółty miąższ.


Pomiędzy kolejnymi daniami chwila oddechu pośród bajkowych postaci. Powyżej Miś Coralgol z rodziną :)

szafran / mule / koperek
Kolejne danie to bulion szafranowy z ugotowanymi małżami. Zmiksowanym koperkiem ozdobiono talerz w którym podano mule. Mule, zwane też omułkami, należą do najbardziej popularnych małż konsumpcyjnych. Danie interesujące. Dobrym pomysłem był dodatek cienko pokrojonego plasterka świeżego chrzanu, który jakby od niechcenia leżał na rancie talerza.

amur / czerwona kapusta / marchew
Zestawienie musu z marchewki i marchewki al dente, do tego krem z natki pietruszki, upieczony ziemniak i główny bohater, czyli amur. Rzadko mam okazję jeść tę smaczną rybę. Amur biały należy do gatunku ryb z rodziny karpiowatych. Chef Arek Wilamowski podał upieczonego ziemniaka, a na nim rybę, drobno posiekaną, bardzo delikatną w smaku, rozpływającą się w buzi jak mus. 

gęś / jabłko / brukselka
Gęsi w kuchni staropolskiej przyrządzano często i na różne sposoby. Obecnie o gęsi przypominamy sobie najczęściej na Świętego Marcina. Smaczne, tłuste mięso najlepiej smakuje w formie rolady i w takiej właśnie formie została nam podana z musem z jabłek i z brukselką.

risotto / trufle
Dobrze przyrządzone risotto znakomicie smakuje z różnymi dodatkami, ale wbrew pozorom jest to jedno z trudniejszych dań do przygotowania. Risotto nie może być w żadnym wypadku rozgotowane, ryż powinien stawiać lekki opór, ale nie al dente. Do tego może być jakiś dodatek, chociaż najwięcej zwolenników ma risotto bez dodatków. Na ten bajkowy wieczór Arek Wilamowski przygotował risotto w sosie grzybowym z płatkami czarnych trufli.

deser - pianka
Desery rozpoczęła delikatna, słodka pianka pachnąca grejpfrutem, przypominała smakiem pianki marshmallow. "Serce miłości",  to deser z pieczonych jabłek i musu czekoladowego. Za desery odpowiedzialna była Anna Dziedziczak.

deser "serce miłości"
Projekcja "Kota Filemona" zakończyła Kolację w kontekście. Było baśniowo, smacznie i bardzo miło. Jeszcze raz dziękuję Aniu za zaproszenie. Bawiłam się świetnie. 
Poniżej Miś Uszatek, bohater bajki, który najbardziej kojarzy mi się ze łódzkim Studiem Se-ma-for.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...