sobota, 13 lutego 2016

Vásárcsarnok - Budapeszt

Central Market Hall w Budapeszcie - Vásárcsarnok. Największa i najstarsza hala targowa w mieście została zaprojektowana przez węgierskiego architekta Samu Pecza. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1897 roku. Wyglądem i rozmiarem przypomina dworzec kolejowy. Hala znajduje się w 9. dzielnicy, na końcu słynnego deptaku Vaci utca. Charakterystyczną cechą architektoniczną budynku jest dach pokryty kolorowymi płytkami z Firmy Zsolnay w Pecs. Węgierski producent porcelany, płytek i gresów wprowadził po raz pierwszy proces szklenia eozyną, dzięki której na glazurze pojawiają się opalizujące, metaliczne, w różnych kolorach odbicia światła.


zdjęcie Wikipedia
Główne wejście wybudowano w neogotyckim stylu. Powierzchnia budynku wynosi 10000 metrów kwadratowych. Całość oparta jest na konstrukcji stalowej, którą możemy podziwiać będąc wewnątrz hali. Trzy kondygnacje oferują ogromną różnorodność kulinarnych stoisk. Większość straganów znajduje się na parterze. Tu czekają na nas wędliny, owoce, warzywa, ciasta, słodycze, przyprawy i alkohole. Na piętrze pamiątki i lokale gastronomiczne. W piwnicy znajdujemy sklepy mięsne, targi rybne i ... pikle.


Tysiące klientów kupuje tu produkty spożywcze i pamiątki. Hala targowa połączona kiedyś bezpośrednio z Dunajem została zaprojektowana do handlowania dużymi ilościami produktów spożywczych. Zakupy rozpoczynamy od parteru. Regionalne produkty i węgierskie specjały znajdują się w alejce z warzywami i owocami.


Niekwestionowaną królowa węgierskich wędlin jest salami. Najpopularniejsze wyroby pochodzą z firmy Herz i  Pick. Armin Herz stworzył swoje salami w 1888 roku i od tamtego czasu po dzień dzisiejszy salami produkowane jest w tej samej tradycyjnej technologii. Salami jest wędzone w prawdziwym dymie bukowym i dojrzewa naturalnie bez utwardzaczy. Wędlina zawiera naturalne przyprawy z węgierską papryką na czele. Firma Pick została założona w 1869 r. Początkowo salami wytwarzane było z mięsa oślego, które zastąpiono później mięsem starszych macior. Jedną z głównych cech Picka Salami jest warstwa pleśni, która pojawia się podczas suszenia i dojrzewania.


Co nierozłącznie kojarzy się z Węgrami? Oczywiście papryka. To podstawowy składnik wielu potraw. Girlandy papryk ozdabiają liczne stoiska. Kupimy ją pod różną postacią. Mamy do dyspozycji paprykę świeżą, suszoną, sproszkowaną, marynowaną.


Papryka świeża we wszystkich odmianach. Przeróżne kolory. Diametralnie różne smaki. Jedne z odmian bardzo ostre, aż piekące, inne delikatne i łagodne. Najsłodsze papryki pochodzą z południa kraju.


Warzywa oraz owoce możemy kupić w części przeznaczonej dla rolników. Popularnością cieszą się warzywa korzenne: topinambur, chrzan, kalarepa, czarna rzepa, seler oraz soczyste owoce: arbuzy, winogrona, brzoskwinie, jabłka i cytrusy.


W piwnicy znajdują się konserwowane warzywa. Pikle, to nie tylko tradycyjne ogórki i papryka. W słoikach ułożone buźki z marynowanych kalafiorów, brokułów, buraków, pomidorów, cebuli, kukurydzy i czosnku. Od przeszło trzydziestu lat stoisko prowadzi jedna rodzina. Warzywa marynowane są tradycyjną metodą przekazywaną od pokoleń. Do warzyw dodaje się sól, ocet i przyprawy, następnie trzyma w beczkach, aby się zakisiły. Marynaty są doskonałym dodatkiem do mięs i wędlin.


Popularnością cieszą się zakiszone całe główki kapusty. To z nich przygotowuje się węgierskie gołąbki. Takie gołąbki, w kiszonych liściach owinięte mięso i ryż, przygotowuje się tradycyjnie na Boże Narodzenie.


Węgry są jednym z największych producentów miodów. Popularnością cieszą się miody: akacjowe, leśne, słonecznikowe.


Wchodząc na piętro mamy okazję podziwiać stalową konstrukcję hali. Stalowe balustrady wiodą do części kulinarnej, gdzie możemy spróbować wiele smakołyków.


Najpopularniejsze danie uliczne na Węgrzech - Langosz. Ciasto smażone w głębokim tłuszczu podawane ze śmietaną i czosnkiem, czasem posypane serem. Dla turystów często z różnymi dodatkami: z szynką,  pieczarkami lub warzywami. Bywają też słodkie z miodem, cukrem, nutellą. Na targu każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. Do wyboru: nadziewane papryki, gulasz węgierski, leczo, zupa rybna lub gulaszowa oraz desery: naleśniki i ciasta.


Węgierskie pamiątki. Papryka, papryka, papryka.


Popularne alkohole, często będące prezentem dla znajomych, to znane nie tylko na Węgrzech: 
  • Pálinka, rodzaj owocowego brandy lub wódki. Przygotowuje się je z owoców m.in. śliwy, gruszki, wiśni, brzoskwini, czereśni lub morwy. Do najważniejszych należy Pálinka morelowa. 
  • Tokaj, najsłynniejsze węgierskie wino cieszące się sławą na całym świecie, zawdzięcza swój smak specjalnym szczepom winogron, z których jest wytwarzane.
  • Bikaver, czyli Bycza Krew, czerwone wino produkowane w okolicach Egeru.
W lecie halę odwiedza 25 tyś. ludzi dziennie. Każdy znajdzie coś da siebie. Idealne miejsce na zakupy. Wszelkie informacje dotyczące Vásárcsarnok możemy znaleźć bezpośrednio na stronie http://budapestmarkethall.com/

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...