wtorek, 7 czerwca 2016

Hala Mirowska

Mam słabość do wszelkiego rodzaju bazarów, targów, hal targowych, rynków i ryneczków. W każdym mieście staram się je odwiedzić. Jeżeli jest to możliwe, właśnie w takim miejscu lubię spróbować miejscowych, lokalnych produktów. Podziwiam zagraniczne bazary, na których mam możliwość spotkać produkty niedostępne w Polsce, ale nasze rodzime targi mają swój urok. Oto Hala Mirowska znajdująca się w Warszawie.

Hale Mirowskie - dwie bliźniacze hale targowe znajdują się na warszawskim Mirowie na placu Mirowskim 1 (hala zachodnia) oraz placu Żelaznej Bramy 1 (hala wschodnia). Obie hale wybudowano w latach 1899-1901. Przed wybuchem II wojny światowej hale były największym obiektem handlowym w Warszawie. Sprzedawano tu głównie świeże warzywa, owoce i ryby.

Hala Mirowska przed 1915 r. - zdjęcie Wikipedia

Hala Mirowska - dzisiaj
Po wojnie po halach zostały jedynie mury. Hale zostały spalone. Początkowo postanowiono je zburzyć, ale na szczęście odstąpiono od tego planu i obydwie hale zostały odbudowane. Na krótko w halach rozgościła się zajezdnia autobusowa, która ostatecznie została przeniesiona w inne miejsce, a hale ponownie zaczęły pełnić funkcje handlowe.

Wokół hali od strony al. Jana Pawła II, po prawej stronie, znajduje się wiele ciekawych stoisk ustawionych wzdłuż budynku. Ulubione miejsce wielu szefów kuchni. Tutaj możemy znaleźć właściwie wszystko. Stali bywalcy wiedzą gdzie skierować swoje kroki, aby zakupić najlepsze produkty. Dla nowo przybyłych Stowarzyszenie Slow Food Youth Warszawa wydało specjalną mapkę z opisem stoisk, dzięki której łatwiej i sprawniej dokonać zakupów. 

Mapa opracowana przez Slow Food Youth Warszawa

Mapa ułatwia orientację w terenie, a dzięki wnikliwej analizie kulinarnych aktywistów i pasjonatów dobrego, prawdziwego jedzenia możemy dowiedzieć się w którym miejscu kupimy najlepszą cielęcinę, wołowinę, drób, jagnięcinę, kozinę lub dziczyznę. W którym miejscu najlepsze sery i wędliny, a w którym świeże ryby: sumy, miętusy, liny, sandacze. Na większości stoisk możemy zamówić produkty, które w ekspresowym tempie zostaną dla nas sprowadzone. 

Przyjemność oglądania kolorowych straganów pozostawiam poniżej :) Zaczynam spacer od stanowiska z czerwonymi, słodkimi czereśniami, a później morele, brzoskwinie, mango ... warzywa rzadko spotykane - skorzonera, yam, topinambur, jarmuż, musztardowiec.Na wielu straganach cudowne owoce i warzywa. Najlepsze mięsa z drobiu możemy kupić w Chirurgi Drobiowej u Valdiego. Znajdziemy tu kurczaki, kaczki, gęsi, bażanty czy przepiórki.


Szparagi białe i zielone. Róże gatunki pomidorów: gargamel, malinowe, czereśniowe, koktajlowe, Black cherry, Bursztyn, Jokato.


 Duży wybór kasz, ziaren bakalii.


Stanowisko z baraniną, cielęciną i jagnięciną.


Najlepsze miejsce na zakup jajek. Są tu jaja kurze, gęsie, kacze, perlicze, przepiórcze.  Eco, wiejskie, z wolnego wybiegu. Świeże i smaczne.


Poza pieniędzmi, czy coś więcej potrzebujesz?


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...