czwartek, 1 lipca 2021

Marché aux Fleurs Cours Saleya de Nice

Targ Marché aux Fleurs Cours Saleya znajduje się w samym sercu Starego Miasta w Nicei. Le Cours Saleya, to główna trasa dla pieszych w dzielnicy Vieux-Nice, równoległa do nabrzeża États-Unis. Trasa zaczyna się na zachód od rue Saint François de Paule, biegnie od rue Louis Gassin do Charles-Félix Morice.

Tuż za Promenadą Anglików, a przed starą częścią Nicei, u stóp Wzgórza Zamkowego rozkłada się co rano barwny, tętniący życiem targ na Cours Saleya. Nazwa Marché aux Fleurs jest powszechnie stosowana dla wszystkich rodzajów targów (rynków), aczkolwiek zupełnie różnych, mających swoje miejsce właśnie tutaj. Są cztery (rożne tematyczne) targi, które czynne są innego dnia.

Najbardziej znanym jest Marché aux Fleurs, czyli targ kwiatowy, który odbywa się od wtorku do niedzieli. W rzeczywistości jest to połączenie targu kwiatów z rynkiem owoców i warzyw. 

✅Marché aux Fleurs - Targ kwiatowy - czynny od wtorku do niedzieli. Zamknięty w poniedziałki.         ✅Marché aux fruits et strumes - Rynek owoców i warzyw - czynny codziennie oprócz poniedziałku.      ✅Marché a la brocante - Antyki / Pchli targ - czynny w każdy poniedziałek.                                               ✅Marché artisanal nokturn - Wieczorny targ rzemieślniczy - 18.00 - 0.00 - od czerwca do września.

zdjęcie Wikipedia

Życie na targu zaczyna się wcześnie rano i trwa do późnej nocy. Pojawiają się kolorowe stragany, zaciemnione markizami w ochronie przed promieniami słonecznymi. Stoiska pełne kolorowych owoców, warzyw i kwiatów zachęcają do robienia zakupów. Można znaleźć typowe dla tego regionu produkty, tapenady, pasztety, oliwki marynowane na wiele sposobów, anchois w zalewie... każdy znajdzie coś dla siebie. Ale można również pospacerować między straganami, zrobić piękne zdjęcia, nasycić się zapachami i podziwiać pełne kolorów kwiaty, owoce i warzywa.

W 1897 roku Nicea, jako pierwsza na świecie, otworzyła hurtowy rynek kwiatów ciętych. Każdego ranka hodowcy znosili na rynek kwiaty cięte. Kiedy już hurtownicy dokonali hurtowych zakupów rynek został otwarty dla osób fizycznych.

zdjęcie Wikipedia

Obecnie największą część rynku stanowią stoiska z kolorowymi owocami i warzywami. Targ podzielony jest na sekcje. Najpiękniej pachnąca, to ta kwiatowa, ale również piękny zapach roznosi się wokół stoiska z kolorowymi mydełkami i suszoną lawendą. Kawałek dalej stragany z domowymi przetworami: oliwkami, miodami, nalewkami. Wszędzie kuszące świeże owoce, soczyste i pachnące.

zdjęcie Wikipedia

Wzdłuż targu znajdują się budynki mieszkalne, a wśród nich Kaplica Miłosierdzia - La Chapelle de la Miséricorde. Wiele osób spacerując po targu nie ma pojęcia, że mija jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów na świecie. Kaplica Miłosierdzia znana jako Czarni Pokutnicy, dawniej kościół Saint-Gaétan (św. Kajetan), to katolickie miejsce kultu uznane jako arcydzieło nicejskiego baroku.

zdjęcie Wikimedia

Kościół został zbudowany w latach 1747-1770 na miejscu dawnych magazynów soli należących do króla Sardynii. Początkowo była to kaplica św. Kajetana, a w XVIII wieku została przebudowana na Kaplicę Miłosierdzia. W 1980 roku, w następstwie rozbudowy podziemnego parkingu Cours Saleya, niepokojące pęknięcia stopniowo zaczęły zagrażać samej konstrukcji kaplicy. Podjęto prace zabezpieczające i w latach 2002-2003 budynek został zamknięty. Obecnie budynek jest dostępny dla odwiedzających. 

Nicejska Kaplica Miłosierdzia należy do Czarnych Pokutników Miłosierdzia.


Ale powróćmy do kolorowych straganów, które zachęcają do spacerów, chodzenia od jednego stoiska do drugiego w poszukiwaniu ciekawych produktów. Festiwal śródziemnomorskich owoców i warzyw. Nie można przegapić skosztowania kulinarnych delicji, typowych dla tego regionu. Tłumy mieszkańców i turystów przyjeżdżają tutaj, aby zrobić zakupy, a czasem po prostu popatrzeć.

Marché aux Fleurs - Targ kwiatów. Doskonała okazja do spotkania wystawców, florystów i ogrodników.


Marché aux fruits et strumes - Rynek owoców i warzyw. Zapachy świeżych produktów i kwiatów wprowadzają w dobry nastrój. 


W godzinach wieczornych, w miejsce straganów, pojawiają się ogródki miejscowych restauracji. Restauracje, w których skosztujesz dobrych regionalnych produktów, zapraszają na smakowite dania. 


Oczywiście oprócz regionalnych potraw spotkamy restauracje, które oferują dania innych kuchni. Zjemy więc hot doga, hamburgera, sushi lub włoski makaron. Wszystko z myślą o niewymagających turystach.

Smaki i smaczki nie polecają takich restauracji. Wiadomo, że każdy smakosz szuka regionalnych produktów i regionalnych, tradycyjnych dań. A zatem przedstawiam potrawy, które na ryneczku można bez problemu zamówić.

Salade Niçoise

Sałatka nicejska to przede wszystkim pomidory, jajka na twardo, oliwki, anchois oraz oliwa z oliwek. Do sałatki można dodać świeżo ugotowanego lub konserwowanego tuńczyka. Przez dziesięciolecia tradycjonaliści i innowatorzy nie zgadzali się ze sobą, które składniki należy uwzględnić. Tradycjonaliści wykluczają gotowane warzywa, ale do sałatki można dołożyć surową czerwoną paprykę, szalotki, serca karczocha i inne sezonowe surowe warzywa. Można też włączyć surową zieloną fasolę zebraną na wiosnę, gdy jest jeszcze młoda i chrupiąca.


Socca
 
Na francuskim wybrzeżu znany jest jako socca, we Włoszech jako farinata. Ten chrupiący placek z mąki z ciecierzycy to tradycyjna uliczna przekąska na całym Wybrzeżu Liguryjskim, od Nicei po Elbę. Jego kariera rozpoczęła się na ulicach Nicei i Genui, gdzie robotnicy i rybacy kupowali gorące kawałki farinaty prosto z wielkich, rozgrzanych patelni.


 
Pissaladière 

Specjalność kuchni nicejskiej przygotowana z ciasta chlebowego, cebuli, pasty pissalat z anchois, oliwy z oliwek i czarnych oliwek pochodzących z rejonu Nicei.  Nazwa Pissaladière wywodzi się ze słowa pissalat, w języku oksytańskim, oznaczającym soloną rybę anchois. Język oksytański to inaczej język prowansalski. Pissalat (lub pissala) to przyprawa pochodząca z Nicei. Jest to purèe z sardeli doprawione goździkami, tymiankiem, liściem laurowym, czarnym pieprzem i oliwą z oliwek. Pissalat jest używana do przyprawiania przystawek, ryb, wędlin i przede wszystkim lokalnego specjału jakim jest Pissaladière.
Na zdjęciu tarta Pissaladière z kandyzowaną czerwoną cebulą podana z sałatką pomidorową. Pizza po nicejsku

Ciasto nicejskiej pizzy podobne jest do klasycznej włoskiej pizzy Margherita. Na drożdżowym nicejskim placku znajdują się filety z sardeli (anchois), czarne oliwki i kapary. I tak jak w klasycznej pizzy ciasto pokryte jest sosem pomidorowym i posypane oregano.


Wszystkie dania były smakowite i zasługujące na pochwałę. Warto zadać sobie trochę trudu i spróbować tych potraw,  z których dumna jest Nicea i Lazurowe Wybrzeże. 


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...