poniedziałek, 28 kwietnia 2008

Przepiórki w płatkach róży

"Przepiórki w płatkach róży" (Como aqua para chocolate) - powieść meksykańskiej pisarki Laury Esquivel z 1989 roku. Dosłowne tłumaczenie tytułu powieści brzmi "Jak woda na czekoladę". W języku hiszpańskim ten idiom dotyczy osoby wywołującej na kimś silne pożądanie. W Polsce zarówno książka, jak i film noszą nazwę jednego z rozdziałów książki.

Książka opowiada historię rodziny De la Garza. Główna bohaterka Tita, nie mogąc poślubić swojego ukochanego, spełnia się w sztuce kulinarnej. Tita, jedna z trzech sióstr, zgodnie z rodzinną tradycją nie może wyjść za mąż. Zwyczaj ten nakłada, na najmłodszej córce, obowiązek opiekowania się swoją matką, aż do śmierci. Aby być blisko ukochanej zakochany Pedro Muzquiz decyduje się na poślubienie jej siostry Rosaury. Pod jednym dachem mieszkają więc matka Elena, trzy siostry Tita, Gertrudis, Rosaura z mężem Petro oraz opiekunka Nacha. Elena jest wdową, mąż dostał zawału, kiedy wyszło na jaw, że nie jest ojcem Tity.

Książka opowiadają o miłości, o gotowaniu, przywiązaniu i o zwyczajach rodzinnych. Każdy przepis w książce powiązany jest z  historią z życia Tity.





Akcja rozgrywa się na ranczu De la Garza w Piedras Negras, Coahuila w Meksyku, na początku XX wieku. Narratorem historii jest córka Esperanzy, Tita. Jej ciotka, również Tita, to główna bohaterka opowiadania. To jej życie zostało opisane w dwunastu rozdziałach, a każdy z rozdziałów zaczyna się od meksykańskiego przepisu. 

Styczeń - Tortas de Navidad - Świąteczne ciasta
Luty - Pastel Chabela - Tort weselny Chabela
Marzec - Codornices en pétalos de rosas - Przepiórki w płatkach róży
Kwiecień - Mole de guajolote con almendra y ajonjoli - Indyk z migdałami i sezamem w sosie mole
Maj - Chorizo norteño - Chorizo w stylu północnym
Czerwiec - Masa para hacer fósforos - to nie jest przepis kulinarny
Lipiec - Caldo de colita de res - Zupa ogonowa
Sierpień - Champandongo - Gulasz wołowo-wieprzowy
Wrzesień - Chocolate y rosca de reyes - Czekoladowy chleb Trzech Króli
Październik - Torrejas de Natas - Tost de Natas
Listopad - Frijoles gordos con chile a la Tezcucana - Fasola z chile a la Tezcucana
Grudzień - Chiles en Nogada - Faszerowana papryka chili

Początek historii Tity, to spotkanie z jej matką Eleną, która kroi cebulę na kuchennym stole w ostatnich dniach ciąży. Tita  rodzi się w otoczeniu przypraw, ziół i kuchennych zapachów. Być może  ten fakt wpłynął na zamiłowanie do gotowania, a może tę miłość przekazała jej ukochana niania Nacha, kucharka i opiekunka rodzinna w domu De la Garza. Przez długie lata Tita żyje obok swojego ukochanego. Cierpi, milczy i gotuje. Powstają nieprawdopodobne potrawy z nutą niespełnionej miłości.

Książka jest wzruszającą opowieścią o miłości do mężczyzny i do sztuki kulinarnej. Zarówno książka jak i film są godne polecenia. W książce znajdziemy wiele przepisów na meksykańskie potrawy, przygotowanie i ich magiczny efekt.


Przepis z 12 rozdziału - Grudzień 

 

Tradycyjne danie kuchni meksykańskiej spożywane w okolicy Dnia Niepodległości - ze względu na symbolikę, obejmującą kolory meksykańskiej flagi: zieloną paprykę chili faszerowaną mieszanką mięsa, owoców i przypraw, biały sos orzechowo-mleczny i czerwone ziarna granatu.

 Chiles en Nogada - Faszerowana papryka chili

Składniki:
  • 1 kg mielonej wołowiny
  • 10 zielonych papryk polano opieczonych, obranych ze skóry i pozbawionych pestek
  • 1/4 szklanki rodzynek
  • 1/4 kg migdałów 
  • 1/4 kg orzechów pinii
  • 4 pomidory bez skórki i pestek
  • 1 średnia cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 cytryny pokrojone w kostkę
  • 1 pomarańcza pokrojona w kostkę 
  • 2 jabłka drobno pokrojone 
  • 2 brzoskwinie pokrojone w kostkę 
  • Pestki z 4 granatów
  • natka pietruszki
  • 1 łyżka oleju
  • sól i pieprz
Sos orzechowy, czyli nogada:
  • 2 szklanki śmietany 18%
  • 1 szklanka orzechów włoskich bez skórki
  • 1 szklanka świeżego białego sera
  • 1 łyżeczka cukru do smaku
  • 1 laska cynamonu
 Przygotowanie:
  1. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy mielone mięso, dodajemy pokrojoną w kostkę cebule, wyciśnięty przez praskę czosnek. Na wolnym ogniu smażymy mięso przez 15 minut. 
  2. Przekładamy mięso do większego garnka i dokładamy pokrojone cytryny, pomarańcze, jabłka i brzoskwinie. Przez kolejne 15 minut mięso dusimy w średniej temperaturze.
  3. Do mięsa dodajemy rodzynki, migdały, orzeszki pinii, pomidory i od czasu do czasu mieszając pozostawiamy na 10 minut  na średnim ogniu. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. 
  4. Przygotowany farsz pozostawiamy do schłodzenia. 
  5. Papryki faszerujemy przygotowaną masą mięsno-owocową.
  6. Sos orzechowy przygotowujemy łącząc śmietanę z serem i drobno posiekanymi orzechami włoskimi. Dodajemy do sosu cukier i cynamon. 
  7. Faszerowane papryki podajemy na zimno, polane sosem śmietanowo-serowym, posypane pestkami granatu i natką pietruszki.

Zdjęcie Wikipedia

 
              

 

Pamiętnik Tity, czyli "El diario de Tita"  (Como aqua para chocolate 2)


Dwadzieścia pięć lat po publikacji "Przepiórki w płatkach róży" autorka Laura Esquivel powraca z realizacją marzeń Tity.
Książka jest pamiętnikiem Tity de la Garza.
Poprzez gotowanie Tita komunikuje się ze światem i innymi ludźmi. Wykorzystuje przygotowanie potraw do wyrażania siebie i staje się to wkrótce jej sposobem na życie.





Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...