wtorek, 18 października 2011

Warsztaty dla młodych kucharzy. NATURA FOOD 2011

Podczas trwających Targów Naturalnej Żywności NATURA FOOD 2011 odbyły się warsztaty dla młodych kucharzy z restauracji z terenu województwa łódzkiego. Kucharze, wspólnie z Adamem Chrząstowskim i Rafałem Targoszem, przygotowywali potrawy na bazie produktów tradycyjnych i lokalnych regionu łódzkiego.
Adam Chrząstowski - szef kuchni w krakowskiej restauracji Ancora, patron merytorycznych działań kulinarnych polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, podczas warsztatów przygotował:
  • confit z gęsi z sosem miodowo-piwnym (na bazie miodu z Żelechlinka i piwa z Łasku),
  • strudel z gęsich podrobów w cieście filo,
  • udziec jagnięcy z musem chrzanowym, z ziemniakami pieczonymi z boczkiem i ziołami oraz karmelizowaną marchewką i kurkami,
  • deser: mus z koziego sera z biszkoptami maczanymi w powidłach ze śliwek.
 
Rafał Targosz - szef kuchni krakowskiej restauracji "Unicus", członek Klubu Szefów Kuchni, elitarnej organizacji, zrzeszającej najlepszych szefów kuchni w Polsce, przygotował:
  • terrinę z gęsi owsianej z powidłami śliwkowymi łowickimi
  • ragout jagnięce z borowikami, kurkami, pęczakiem i pigwą,
  • na deser zaproponował mus z koziego twarogu z Eufeminowa z jabłkami pieczonymi z sosem karmelowym, posypany piernikiem z marchewki.
 

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród kucharzy ze znanych restauracji, ale również osób nie związanych z żadną restauracją. Do tych drugich należą oczywiście Smaki i smaczki. Najbardziej smakował mi udziec jagnięcy, rozpływający się w ustach, podany z musem chrzanowym, a do tego przepyszna karmelizowana marchewka i dobrze przygotowane kurki. Również smakowity był deser z pieczonym jabłkiem w sosie karmelowym i kruszonką z ciasta marchewkowego (piernika).


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...