czwartek, 28 marca 2013

Wszystko, co chcecie wiedzieć o oliwie z oliwek...

Fundacja Włosko-Polska InteRe i Klub Wino zorganizowali "oliwne" spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorstwa Terravecchia - producenta oliwy z oliwek. Spotkanie prowadziła Ania Wyszyńska, przedstawicielka Fundacji. Americo Calandra i Raffaele Amore opowiedzieli o procesie powstania ich oliwy - Sannio Caudino Telesino DOP, wpisanej do rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia.

 

Miałam przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu. Oprócz ważnych informacji dotyczących rozpoznawania dobrej oliwy od złej, sposobu wytwarzania, przechowywania, certyfikowania, była również część najbardziej przyjemna, czyli degustacja. Do wyboru miałam oliwy, tradycyjną i aromatyzowaną: truflową, cytrynową, peperoncino. Ta tradycyjna pachniała świeżo ściętą trawą, sałatą i zielonym pomidorem. Miała w sobie goryczkę i przepiękny złoty kolor. Do oliwy podano pieczywo przygotowane przez Asię, prowadzącą blog Biedronka w kuchni. Największa uprawa drzew oliwnych we Włoszech znajduje się w rejonach Salerno, Avellino i Benevento. 

Oliwa z oliwek zmniejsza poziom "złego" cholesterolu, a podnosi poziom "dobrego", dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia i rozwoju chorób serca. Oliwa z oliwek jest dobrym źródłem polifenoli, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Tłuszcze nieoznaczone znakiem "Ekstra Virgin" mają mniejszą jakość odżywczą. 


Określenie extra virgin oznacz najwyższą kategorię oliwy z oliwek. Aby taka oliwa mogła zostać zakwalifikowana do kategorii extra virgin, powinna spełnić następujące warunki:
  • kwasowość oliwy nie może przekraczać 0,8%,
  • oliwa tłoczona na zimno (w temperaturze pokojowej),
  • oliwki powinny być zbierane ręcznie z drzew co najmniej 5-letnich. 
Oliwa extra virgin powinna posiadać certyfikat, który gwarantuje, że w gajach oliwkowych nie stosuje się sztucznych nawozów i oprysków, a przy wytwarzaniu uwzględniono także dodatkowe kryteria wpływające na końcową jakość.
Oprócz oliwy zaprezentowane zostały wina, również pochodzące z Włoch. I przy okazji win należy wspomnieć o miejscu w którym odbyło się spotkanie. Klub Wino, to niewielki sklep i winiarnia znajdująca się w Łodzi, prowadzone przez małżeństwo Agatę i Michała. Lokal urządzony z dużym smakiem, ciekawie zaaranżowany. Do wyboru wina sprowadzane z całego świata. Można nabyć je na miejscu lub dokonać zakupu przez internet. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...