piątek, 22 listopada 2013

Anthony Bourdain "Parts Unknown" - Episode 5 - Tangier

W piątym odcinku  podróżniczej serii "Parts Unknown" Anthony Bourdain odwiedza Tanger w Maroku.  
Maroko, państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym, to głównie muzułmanie (prawie 99%). Językiem urzędowym jest oczywiście arabski, ale bardzo powszechnym jest dialekt berberyjski, a w turystyce, biznesie i dyplomacji często usłyszeć można język francuski.
Najbardziej popularnymi regionami turystycznymi są wybrzeża Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Do miast najczęściej odwiedzanych zaliczyć można: Casablance, Rabat, Fez, Marrakesz, Agadir i Tanger.


Tanger - miasto w północno-zachodnim Maroku, port nad Cieśniną Gibraltarską. Miasto o niezwykle burzliwej historii. Począwszy od pierwotnej osady założonej przez Berberów, poprzez barbarzyńskie plemiona Wandalów, europejskie mocarstwa kolonialne, aż do czasów, w których strefa międzynarodowa została zlikwidowana, a Tanger został włączony do niepodległego Królestwa Maroka.

Tanger

Kuchnia marokańska jest pełna wspaniałych aromatów i przypraw. Jest jedną z najciekawszych wśród kuchni arabskich. Podobnie jak historia kraju stała się wypadkową wielu wpływów zewnętrznych. Mamy zatem smaki i składniki charakterystyczne dla kuchni krajów położonych w okolicach Morza Śródziemnego, oliwki, cytrusy, warzywa: bakłażany, cukinie, pomidory. Ważną rolę odgrywała kuchnia francuska. To za jej sprawą potrawy marokańskie stały się bardziej wyszukane i wysublimowane. Pojawiła się i kuchnia Żydów sefardyjskich, pełna ziół i przypraw. Kuchnia marokańska stała się więc pełna aromatycznych przypraw takich ja kolendra, oregano, cynamon, imbir, czosnek, kmin, szafran, kardamon oraz sezam i mięta.

 

W kuchni marokańskiej dania główne to najczęściej potrawy na bazie mięsa drobiowego, wołowego, jagnięciny i baraniny. Mięsa duszone, grillowane i smażone. To samo dotyczy ryb i owoców morza, których dostępność jest ogromna. Najpopularniejszymi daniami marokańskimi są: harira, zupa ze świeżej kolendry, soczewicy, fasoli i niezwykle popularnej ciecierzycy, którą podaje się również do wielu sałatek oraz wytwarza się z niej pastę hummus. Inną równie popularną potrawą jest tadżin, mięso z warzywami i kaszą kuskus. Nazwa pochodzi od stożkowatego, glinianego naczynia w którym potrawa jest przyrządzana.

 

Wśród zbioru barwnych postaci Bourdain miał okazję spotkać się z byłym brytyjskim dziennikarzem Jonathanem Dawsonem, który przybył do Tangeru ponad 20 lat temu i nigdy go nie opuścił. Codziennie o godzinie szesnastej Dawson spożywa ciasto i herbatę w towarzystwie swojego koguta! Posiłek podaje jego lokaj, służący (sic!) "Niektórzy ludzie muszą wychodzić z domu, aby znaleźć swój dom. Jestem jednym z tych ludzi".


Każdy odcinek "Parts Unknown" oglądam z dużym zainteresowaniem. Podróże i kulinaria, to najlepszy relaks i oderwanie się od codziennych zmagań. Oczywiście byłoby wspaniale móc samemu odwiedzać większość z tych miejsc, ale skoro rzeczywistość jest z lekka inna podróże Anthony'ego Bourdaina rekompensują tę niedoskonałość. Na razie :)


Tanger jest miejscem, które warto odwiedzić, jednak jak myślę o Maroku, to pierwsze skojarzenie wiąże się z  Casablancą. Jak Casablanca, to nic odkrywczego, klasyka. To Humphrey Bogart i Ingrid Bergman.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...