niedziela, 13 kwietnia 2014

Kuchnia indyjska - warsztaty w Ganesh


Ganesh - mała, kameralna restauracja należąca do sieci lokali specjalizujących się w kuchni indyjskiej. Pierwszy lokal usytuowany w jednej z kamienic w bramie przy ul. Piotrkowskiej 69 rozpoczął swoją działalność w 2006 roku i nieprzerwanie od momentu otwarcia cieszy się sporym zainteresowaniem wśród łodzian. 

Nazwa lokalu pochodzi od imienia bóstwa Ganesh. W mitologii indyjskiej przywódca ganów jest patronem uczonych i nauki, uznany za boga obfitości i dobrobytu, usuwa wszelkie przeszkody i zapewnia powodzenie w różnych przedsięwzięciach. Wizerunek bóstwa można spotkać w każdej restauracji, tak jak portret rodziców właściciela.

Na warsztaty kuchni indyjskiej, które prowadził właściciel restauracji Tapinder Sharma, wybrałam się z dużym zainteresowaniem, bowiem o kuchni indyjskiej wiem stosunkowo niewiele.



Kuchnia indyjska znana jest na całym świecie z największej ilości stosowanych przepraw i ziół, które nadają potrawom  charakterystycznego smaku i aromatu. Podczas warsztatów ten kolorowy świat przypraw był do naszej dyspozycji.

Spora część Hindusów to wegetarianie, tak jak właściciel Ganesh, pan Tapinder Sharma, stąd też w karcie dań sporo dań z cieciorki i soczewicy. Dania mocno aromatyczne, o intensywnym smaku, często podawane są z dodatkiem ryżu Basmati, który tak jak większość produktów sprowadzana jest prosto z Indii.

W Ganesh można spróbować prawdziwe indyjskie Lassi. To tradycyjny napój jogurtowy, który podawany jest w kilku smakach: naturalnym, słodkim, słonym, ostrym lub czosnkowym. Dla mnie najsmaczniejsze jest mango Lassi, o przepięknym żółtym kolorze, lekko słodkie, aromatyczne.


Pierwszą potrawą przygotowaną podczas warsztatów były niewielkie placuszki Onion Bhaji, które najpierw spróbowaliśmy, by wkrótce samodzielnie je przyrządzić. Zadanie o tyle utrudnione, bo Tapinder Sharma nie podał składników i nie zdradził jakie przyprawy należy dodać. Konkurs był świetną zabawą, a efekty pracy wywoływały salwy śmiechu. Jurorzy, pełen dowcipu Tapinder i szalenie sympatyczny kucharz Dani, stworzyli świetne show. Z przyjemnością się pochwalę, że mój Onion Bhaji został oceniony najwyżej.


Praca, praca... właśnie powstaje Murgh Hara Masala...



Naan, płaski chlebek-placek, w kształcie dużej kropli, pieczony jest w specjalnym cylindrycznym piecu tandoor. Tandoor, to tradycyjny piec w kształcie dzbana, w którym w bardzo wysokiej temperaturze przyrządza się chrupiące, a jednocześnie soczyste dania. W kuchni indyjskiej naany serwowane są do większości potraw. Ułamując kawałek chleba najlepiej maczać go w przygotowanych sosach, gęstych i aromatycznych, przygotowanych z kurczaka, baraniny lub warzyw. Do naanów przygotowanych podczas warsztatów Tapinder Sharma zaproponował Murgh Hara Masala, kawałki kurczaka w sosie szpinakowo-śmietanowym.


Warsztaty pełne humoru i relaksu oceniam wysoko. Na zakończenie spotkania czekała nas jeszcze niespodzianka w postaci małych paczuszek pełnych najbardziej popularnych przypraw stosowanych w Indiach.
Poniżej przedstawiam moją wersję Onion Bhaji. Placuszki mogą być starterem lub spożywane jako danie główne, podawane z sałatą, sosami bądź chutneyem, sporządzonym z owoców i warzyw.

Onion Bhaji - placuszki cebulowe panierowane w mące groszkowej Besan


Składniki na 4 placuszki:
  • 1 duża cebula
  • 3 łyżki mąki groszkowej
  • 2 łyżki wody
  • 1/4 łyżeczki kurkumy
  • 1/4 łyżeczki curry
  • sól i pieprz wg uznania
  • olej do smażenia
Przygotowanie:
  1. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę.
  2. Łączymy wszystkie składniki, dokładnie mieszając.
  3. Z otrzymanej masy tworzymy małe placuszki, które wrzucamy na rozgrzany tłuszcz. 
  4. Smażymy Onion Bhaji z każdej strony, aż do uzyskania złoto-brązowego koloru.
 

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...