niedziela, 18 maja 2014

Trendy w smakach 2014


Raport Trendy w Smakach 2014, przygotowany przez McCormick i Kamis, jest zapowiedzią tego, co będzie w najbliższych miesiącach gościło w menu na całym świecie.

PIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH TRENDÓW

  1. Obsesja chili: miłośnicy jedzenia na całym świecie poszukują mocnych smakowych wrażeń.
  2. Masala na nowo: nareszcie nadeszło 5 minut kuchni indyjskiej - koniec z ograniczającą tradycją, czas na interpretacje na miarę nowoczesności.
  3. Kompaktowość w kuchni: entuzjaści gotowania w miejskich kuchniach udowadniają, że w małych przestrzeniach również można wyczarować wielkie smaki, wykorzystując do maksimum dostępne zasoby.
  4. Meksykańska ofensywa: meksykańskie potrawy i składniki zdobywają światowe stoły - w każdym zakątku świata konsumenci odkrywają nowe aspekty tych smacznych, a jednocześnie zwyczajnych potraw.
  5. Brazylia wchodzi do gry: uwaga świata kieruje się coraz częściej w stronę kuchni brazylijskiej, a to z powodu uosabianych przez nią kuszących połączeń wpływów globalnych i narodowych.

PIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH DODATKÓW

  1. Aji Amarillo: pikantne żółte chili z Peru o odważnym, owocowym smaku.
  2. Kaszmirska masala: często domowej roboty mieszanka przypraw z Indii Północnych, w której skład wchodzi kumin, kardamon, cynamon, czarny pieprz, goździki i imbir.
  3. Herbata: już nie tylko do popijania - ten naturalny składnik coraz częściej stosowany jest w mieszankach przypraw, bulionach i marynatach.
  4. Sos chamoy: to wyjątkowe połączenie przypraw pochodzących z Meksyku, sos sporządzony z moreli, limonek, chili i przypraw zdobywa coraz większą popularność w USA.
  5. Mąka z manioku: znana też po prostu jako maniok lub tapioka - bezglutenowa alternatywa dla zwykłej mąki, a zarazem podstawowy produkt kuchni brazylijskiej, ceniona za różnorodność zastosowań.

Wszystkie informacje o trendach 2014 r. pochodzą ze strony http://www.mccormick.com/Flavor-Forecast-2014 oraz ze strony Firmy Kamis.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...