środa, 8 kwietnia 2015

Tradycyjne Potrawy Wielkanocne - TOP LISTA


Tradycją Wielkanocną jest świąteczne śniadanie podane w Wielką Niedzielę. Śniadanie jest szczególne, rozpoczyna je zwyczaj dzielenia się poświęconym jajkiem, a po nim na stole pojawiają się jajka podane na różne sposoby, wędliny - biała kiełbasa i szynka, pasztety i rolady. Również ważny na stole jest chleb, domowy, pachnący - najlepiej jeśli sami go upieczemy :)

Śniadanie powoli zamienia się w obiad, a wówczas pojawia się zupa. Najczęściej jest to żur lub biały barszcz ugotowany na białej kiełbasie. Zupa może być wzbogacona jajkiem, pieczarkami lub boczkiem. 

Wśród tradycyjnych staropolskich dań Wielkanocnych pojawiały się na stołach mięsa na zimno i ciepło: pieczony drób, pieczone prosię, schab i rolady faszerowane. 

Sól, pieprz, chrzan i ćwikła, to oczywiście przyprawy bez których jedzenie stałoby się jałowe, pozbawione smaku.

Do dobrym posiłku pora na deser: mazurki, baby, pascha, sernik, kołacz i keks.
  1.  JAJKO

  Jajko towarzyszy człowiekowi od początku świata, ale dopiero w czasie Świąt Wielkanocnych zdajemy sobie sprawę jak ważną rolę ono odgrywa. Bez jajka nie byłoby życia. Dla chrześcijan jajko ma szczególny symbol - jest związane z motywem zmartwychwstania Chrystusa. Kiedy Maria Magdalena ujrzała Chrystusa zmartwychwstałego pobiegła do domu i zobaczyła, że jajka w jej gospodarstwie zabarwiły się na czerwono. Na pamiątkę kolor czerwony stał się symbolem odrodzenia, zwycięstwa i radości. W koszyku ze święconką nie może ich zabraknąć. Pisanki, czyli kolorowe, misternie zdobione jajka są bez wątpienia tradycją Wielkanocną.

  Śniadanie Wielkanocne rozpoczynamy od dzielenia się poświęconym jajkiem. A później na stole królują jajka w różnych formach: gotowane, faszerowane, podawane w majonezie lub w sosie chrzanowym, w warzywnych sałatkach ...


  2. WIELKANOCNA  ZUPA

  Tradycyjny żurek, barszcz biały i zalewajka są do siebie w smaku bardzo zbliżone. Każda z tych zup gotowana jest na zakwasie z różnymi dodatkami. Z czasem powstało kilka odmian barszczów i żurków. W zależności od rejonu, z którego zupa pochodziła, nabierała ona innego smaku, raz była wzbogacona wywarem z boczku i kiełbasy, innym razem pojawiły się suszone grzyby, czasem świeże pieczarki i gotowane, drobno pokrojone jajka. Jeśli zupa była postna, to gotowano ją z dodatkiem jajek, ziemniaków, mleka, śmietany lub serwatki. I tak zostało do dzisiaj. Ile domów tyle smaków.
  • BIAŁY BARSZCZ - przygotowuje się z zakwasu przygotowanego z mąki pszennej, który nadaje zupie kwaśny smak. Barszcz Wielkanocny gotuje się na białej kiełbasie.
  • ŻUREK - zupa przyrządzona na bazie zakwasu z razowej mąki żytniej, charakteryzująca się kwaśnym smakiem, zabielona mlekiem lub śmietaną, z dodatkiem kiełbasy, wędzonego boczku wieprzowego, suszonych grzybów.
  • ZALEWAJKA - zupa pochodząca z centralnej Polski, charakterystyczna dla Łodzi i Radomska. Ugotowane, pokrojone w kostkę ziemniaki zalewa się  (stąd nazwa) czystym żurem przygotowanym z zakwasu chlebowego. Oprócz ziemniaków, wędzony boczek, kiełbasa i zasmażka przygotowana ze skwarek ze świeżej słoniny i przesmażonej cebuli.
  Inną zupą podawaną podczas Wielkanocy jest zupa chrzanowa.
  • ZUPA CHRZANOWA - najczęściej gotowana na kiełbasie lub żeberkach ma podstawowy składnik: świeży, utarty korzeń chrzanu. Dodatkiem są ziemniaki, jajka i śmietana.
  Zalewajka po łódzku
  Zalewajka po łódzku
  3. BIAŁA KIEŁBASA 

  W kuchni polskiej tradycyjnie podawana jest podczas Świąt Wielkanocnych. Na białej kiełbasie przygotowuje się zupy, barszcze i żurki. Doskonała jako samodzielne danie. Ugotowaną, upieczoną lub usmażoną kiełbasę podaje się z dodatkiem chrzanu lub ćwikły.

  4. SZYNKA

  Na święta najbardziej doskonała szynka, to ta z tłuszczykiem. Obowiązkowo podana z chrzanem lub ćwikłą. Również dobrze smakuje w połączeniu z sosem tatarskim.

  5. PASZTET  I  ROLADA

  Pasztety można przygotować z każdego rodzaju mięsa. Przyrządza się je z jednolitej masy z surowego, gotowanego lub pieczonego mięsa, drobiu, dziczyzny, podrobów, ryb, grzybów, warzyw i sera. Pasztety i rolady podajemy na zimno i na ciepło.   6. CHRZAN  i   ĆWIKŁA  7. RZEŻUCHA


  8. CIASTO WIELKANOCNE
  • BABA WIELKANOCNA - ciasto przyrządzane jest z drożdży piekarskich lub piwnych rozczynionych ciepłym mlekiem, wymieszanych mąką, cukrem i szczyptą soli. Do wyrośniętego ciasta dodaje się jajka, mąkę i bakalie, najczęściej rodzynki i kandyzowaną skórkę z pomarańczy. Baby o znanym nam charakterystycznym kształcie wypiekane są w specjalnych formach. Gotową babkę posypywano cukrem pudrem lub polewano lukrem. Po raz pierwszy baby pojawiły się na polskich stołach w XVII wieku.
   
  • MAZUREK - tradycyjne, słodkie ciasto kuchni polskiej. Piecze się je na Wielkanoc. Pierwsze mazurki pojawiły się w XIX wieku. Przygotowywano je z różnego rodzaju ciast. Na spodzie cieniutkie ciasto, czasami kruche, drożdżowe, biszkoptowe, kiedyś najczęściej były to wafle. Na cieście bardzo słodka masa np. kajmakowa lub orzechowa, powidła, dżemy i marmolada. Wierzch mazurka bogato zdobiony w symbole Wielkanocne, a wykonane z lukru, owoców i bakalii.
  • PASCHA - tradycyjna, słodka potrawa Wielkanocna przygotowana z białego sera, mleka, śmietany i masła. Kształtem przypomina ściętą piramidkę. Na wierzchu paschę dekoruje się bakaliami: migdałami, orzechami, kandyzowanymi owocami.
  • SERNIK - głównym składnikiem ciasta jest twaróg lub serek homogenizowany. Sernik może być na zimno, pieczony lub gotowany. 

  • KOŁACZ / KOŁOCZ ŚLĄSKI

  • SĘKACZ


  Brak komentarzy:

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...