środa, 18 maja 2011

Smaki północnej Italii


Kontynuacja podróży kulinarnej, jak sama autorka mówi,  po najcudowniejszym państwie na świecie. Tym razem udajemy się w podróż do północnej części Włoch. Marlena de Blasi opisuje miejsca szczególnie jej bliskie. Po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych Marlena zamieszkała w Wenecji. Mieszkała m.in. w małej toskańskiej wiosce San Casciano dei Bagni, a ostatnie lata spędziła w umbryjskim Orvieto.
"Najważniejszym celem przyświecającym mi podczas gotowania jest próba odkrycia istoty danej potrawy. To wspaniałe uczucie natrafić na brzoskwinie o tak zniewalającym wyglądzie, że wystarczy umieścić je w misce z zimną wodą, a deser gotowy".
"Ostatecznie o istocie kulinariów decyduje nie tyle jedzenie, ile ludzie, którzy zasiadają z nami do stołu. Przyrządzaj potrawy dla tych, których lubisz, których kochasz. Przynajmniej to nam się należy od życia".

Marlena de Blasi potrafi i tym razem przenieść nas w smakowite miejsca Włoch. Autorka wspomina, że kompletowała tę książkę powoli, z rozmysłem i szacunkiem podszytym ciekawością, tworząc katalog smakowitych wspomnień. Książka zawiera wiele przepisów typowych dla poszczególnych regionów Włoch. Poznajemy dwadzieścia region administracyjnych, m.in.: Marche, Piemont, Friuli, czyli Wenecję Julijską, Lombardię, Dolinę Aosty, Romanię i Toskanię. Każdy rejon posiada swój klimat, swoje przyzwyczajenia i zwyczaje kulinarne. Mieszkańcy Marche specjalizują się w produkcji znakomitych kiełbas, pasztetów z wątróbek, przyrządzania królików i dzikiego ptactwa. W południowej części Piemontu leży Alba, miejscowość emanująca surową elegancją, średniowieczne miasto, przylegające do górzystego obszaru zwanego Langhe: jedynego miejsca na świecie, gdzie zbiera się białe trufle. Te i inne ciekawostki można znaleźć w tej ciepło napisanej książce. 

A przepisy, tylko dla zachęty, podam kilka nazw: przepiórka duszona w koniaku, pieczona cielęcina z sosem z tuńczyka i anchois, sos z orzechów laskowych z Piemontu, gruszki zapiekane w winie Bordo, z imbirem i czekoladą, tarta z czereśni z sosem z białej czekolady w aromacie bazylii, mus parmezanowy z sosem z czereśni na czerwonym winie, pierogi z ricottą, ziemniakami i cynamonem.  Są też praktyczne porady jak otrzymać bursztynowo-czarny ocet balsamiczny, upiec chleb czy przygotować marmoladę z czerwonej porzeczki z cynamonem.

"Potrawa, za którą nie kryje się żadna historia, zostaje zredukowana do bezdusznego, nieciekawego przepisu".

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...