piątek, 25 lipca 2014

"Chef" - recenzja filmu

Fabuła filmu bardzo na czasie. Popularność programów o gotowaniu, czasopism i książek kulinarnych, blogów, pinterestów, istagramów, facebooków i wszelkich innych wpisów na serwisach społecznościowych, stało się pomysłem do stworzenia sympatycznego scenariusza do filmu "Chef".

Film wyreżyserowany przez Jona Favreau jest lekką komedią, w której grają znani topowi aktorzy: Sofia Vergara, Scarlett Johansson, Dustin Hoffman, Robert Downey Jr., Emjay Anthony. Jon Favrreau jest reżyserem i głównym aktorem w filmie. Amerykańska krytyka i widzowie przyjęli ten film z dużym entuzjazmem. Film polecam. Jest to doskonała zabawa i wakacyjny relaks.


Carl Casper (Jon Favreau) jest szefem kuchni renomowanej restauracji w Los Angeles. Jest pasjonatem swojej pracy. Tworzy w kuchni małe dzieła sztuki.


Wszystko zmienia się za sprawą krytyka kulinarnego i blogera (Oliver Platt), który przychodzi na obiad do jego restauracji. Krytyk wystawia niekorzystną opinię kucharzowi, którą w gniewie komentuje Carl na Twitterze. W ten sposób Twitter staje się punktem zwrotnym i ważnym akcentem w filmie.


Zła reklama staje się sensacją mediów, do tego dochodzi konflikt z właścicielem restauracji (Dustin Hoffman), który nie akceptuje nowatorskiego menu Carla. Wszystko sprawia, że kucharz rzuca pracę. Była żona Inez (Sofia Vergara) zaprasza go do Miami, a jej były mąż (Robert Downey Jr) oferuje mu swoją starą, zdezelowaną ciężarówkę.


Starając się na nowo odkryć swoją kulinarną pasję Carl wyrusza w podróż po Ameryce. Towarzyszy mu syn oraz jego przyjaciel z restauracji (John Leguizano), a wkrótce do zespołu dołącza jego była żona. 


Carla i jego  Food trucka odwiedza ponownie krytyk kulinarny, tym razem oferując pieniądze na nową restaurację na podstawie koncepcji El Jefe. Food truck, czyli ciężarówki na których sprzedaje się jedzenie, mają swój come back. Każda ciężarówka ma swoje własne menu. Na filmie Carl specjalizował się w Cubanos, to rodzaj kubańskiej kanapki.


Cubano Sandwich, to kanapka bardzo popularna w stanie Miami na Florydzie. Stworzyli ją kubańscy emigranci w XIX-wieku. Kanapka powinna zostać przygotowana z kubańskiego chleba pokrojonego na długość 20-30 cm, posmarowana lekko masłem lub potarta oliwą z oliwek, przecięta na pół w poziomie. Pierwszą warstwą w kanapce tworzy musztarda, później warstwowo ułożone: pieczeń wieprzowa, szynka, ser szwajcarski, cienko pokrojone ogórki konserwowe lub kiszone, koper. Po złożeniu kanapkę opieka się w prasie warstwowej zwanej plancha. Po upieczeniu chleb powinien być lekko chrupiący, a ser rozpuszczony. 
Zawartość składników w Cubano Sandwich stało się głównym sporem pomiędzy Kubańczykami, a włoskimi imigrantami, którzy wzbogacają kanapkę salami, pomidorem, majonezem i sałatą.
Ja proponuję własne Cubano Sandwich, łącząc wpływy kubańskie, włoskie, hiszpańskie...

Cubano Sandwich

Składniki:
 • 1 bułka pełnoziarnista
 • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
 • 1 łyżka musztardy
 • 1 łyżeczka ketchupu
 • 1 kotlet pieczonej wieprzowiny
 • 3 plastry szynki
 • 2 plastry żółtego sera
 • 1 liść sałaty lodowej
 • gałązka kopru
Przygotowanie:
 1. Bułkę kroimy na pół w poziomie. Wnętrze lekko nasączamy oliwą z oliwek. 
 2. Musztardę łączymy z ketchupem i smarujemy przekrojoną bułkę. 
 3. Układamy kolejno warstwy: plaster żółtego sera, kotlet pieczonej wieprzowiny, plastry szynki, plaster żółtego sera, liść sałaty lodowej i gałązkę kopru.
 4. Kanapkę wstawiamy do piekarnika na kilka minut, tak aby wierzch lekko się zarumienił.

Zdjęcia pochodzące z filmu, mam nadzieję, że zachęcą do obejrzenia tej lekkiej, wakacyjnej komedii, pełnej smakowitych potraw, które zainspirują do stworzenia nowych dań. Ja przygotowałam Kubańską Kanapkę :)

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...