wtorek, 26 maja 2015

Mercado dos Lavradores - Madera

Jednym z uroczych miejsc w Funchal, licznie odwiedzanym przez miejscowych i turystów, jest Mercado dos Lavradores, miejski targ zbudowany w 1940 r. Maderski Rynek Rolniczy został otwarty w celu zapewnienia mieszkańcom wyspy sprzedaży i zakupu produktów lokalnych. To jedno z miejsc, gdzie spotykają się mieszkańcy całej wyspy. Położony w samym centrum miasta rynek ma do zaoferowania najlepsze na wyspie owoce, warzywa i kwiaty oraz lokalne wyroby gastronomiczne i rzemieślnicze. Mercado dos Lavradores dysponuje zadaszoną powierzchnią 9600 m2. Na parterze liczne sklepiki i stoiska. Króluje tutaj przede wszystkim sprzedaż owoców, warzyw, ryb i mięsa. Pierwsze piętro to świeże egzotyczne owoce, warzywa, przyprawy i zioła, wyroby rękodzielnicze, skóry i wiklina.


Hala targowa to połączenie stylu art deco i modernizmu.  Zaprojektowana przez Edmundo Tavaresa, portugalskiego projektanta domów. Główne wejście na targ prowadzi przez fasadę z charakterystyczną kwadratową wieżyczką. Na podłodze ceramiczne płytki, zaś ścianę zdobią ręcznie malowane azulejos przedstawiające życie codzienne mieszkańców. Trapezowy kształt budynku otacza dziedziniec z usytuowaną pośrodku pergolą. Wokół pergoli kwitnące kwiaty i drzewa tworzą niezapomniany widok.


Po przekroczeniu wejścia głównego mijamy obraz z płytek ceramicznych przedstawiający targ jaki był na początku XX wieku. Tętniący życiem rynek, sprzedawcy w ludowych strojach, kwiaciarka siedząca nad koszem pełnym kwiatów. Pośrodku fontanna z rzeźbą, która przedstawia Ledę z łabędziem.


Portugalskie płytki ceramiczne, do ozdabiania fasad i ścian wewnątrz budynków, nazwano azulejos. Jedna z teorii przypisuje pochodzenie tej nazwy arabskiemu słowu az-zulayj oznaczającego mały, gładki kamień. Pierwsze azulejos produkowane w XIV w. w Hiszpanii, a potem także w Portugalii, były jednokolorowe, o niebieskiej barwie. Stąd też skojarzenie ze słowem azul - co w językach iberyjskich oznacza kolor niebieski. Szczyt popularności azulejos przypadł na XVII i XVIII w. Ozdobne płytki ceramiczne są jednym z symboli Portugalii. Za najpiękniejsze uchodzą barokowe niebiesko-białe, chociaż w późniejszych latach pojawiły się również piękne wielokolorowe ceramiczne płytki. 


Na targu można kupić tradycyjne dla Madery wyroby. Pod arkadami rozmieszczone wokół dziedzińca znajdują się stragany oferujące skórzane wyroby: buty i torby, wyroby z wikliny, artykuły spożywcze m.in. sławne maderskie wina. 


Kobiety sprzedające kwiaty na Maderze wciąż noszą tradycyjne stroje. W Mercado kwiaciarki oferują różnokolorowe orchidee, żółto-pomarańczowe strelicje, białe i niebieskie lilie oraz mnóstwo innych egzotycznych kwiatów, nasion i cebulek.


Wyroby wędliniarskie i mięsne kupimy w sklepikach rozmieszczonych wokół zewnętrznej części budynku. Najłatwiej do nich trafić wchodząc bezpośrednio z ulicy.  Mięso świeże, gotowane, suszone, peklowane, pasztety, rolady. Jest w czym wybierać. W takim sklepie zakupy to sama przyjemność. Sprzedający jest gotowy spełnić każde nasze życzenie i co jest najbardziej ujmujące cierpliwie i życzliwie doradzi w zakupach. 

suszona papryka
Na pierwszym piętrze stragany z owocami i warzywami. Owoce miejscowe i egzotyczne. Kilkanaście odmian marakui, tyle samo jeśli nie więcej odmian bananów, patatów, pomidorów. Kolorowo i  egzotycznie. Pachnie ziołami i przyprawami. Warto spróbować ceriman, owoców flaszowca, gujawę, brazylijską pitangę, zielone i fioletowo-czarne figi,  a także soczyste, słodkie mango.

suszone zioła
lokalne owoce i warzywa
bakalie / suszone i kandyzowane owoce / orzechy
Stragany z egzotycznymi owocami przyciągną każdego. Trzeba uważać na sprytnych, rozkrzyczanych, nad wyraz sympatycznych sprzedawców. Bez problemu zachęcą nas do spróbowania, oglądania towaru i nim się spostrzeżemy już zakupiliśmy więcej niż chcieliśmy i nie to co chcieliśmy. Sprawdziłam na sobie. Łatwo dałam się namówić na kolejny owoc. Oczywiście nie żałuję, był pyszny :)

przeróżne odmiany marakui
kilka odmian bananów
ceriman, czyli bananoananasNa tyłach budynku znajduje się targ rybny.


Na stołach poukładane ryby i owoce morza. Świeże, dopiero dostarczone, cieszą się dużym zainteresowaniem. Przedziwne ryby i stworzenia morskie, często fotografowane przez turystów, mają swoje 5 minut. Pałasz czyli espada, ryba której połowem specjalizują się rybacy z Madery, przyciąga uwagę swoimi wielkimi oczami i ostrymi zębami. Na stołach leżą ogromne steki z tuńczyka, ośmiornice, krewetki i małże. Można kupić ryby nie tylko wyławiane w Oceanie Atlantyckim, ale to one cieszą się największą popularnością.

Lapas
Espada - Pałasz czarny
Carneiro
Mercado dos Lavradores jest tak urokliwym miejscem, więc nic dziwnego, że często zaglądają tu stacje telewizyjne z całego świata kręcąc program o Maderze. Polskie stacje TV również odwiedziły Mercado, nagrywając programy kulinarne. Jednym z nich był program "Makłowicz w podróży - Madera", innym "Smakuj świat z Pascalem", odcinek poświęcony Funchal.


Zdjęci Pascala ze sprzedawcą Nuno, degustujący owoce pochodzi z emitowanego przez TVN Style reportażu "Smakuj Świat z Pascalem". W odcinku 3, sezonu 2 ekipa programu odwiedziła Funchal, stolicę Madery. Jak wygląda targ miejski Mercado dos Lavradores oczami Pascala warto zobaczyć tutaj, a przy okazji można poznać przepis na bardzo smaczną gęstą zupę caldeirada.
Caldeirada jest to właściwie gulasz rybny przygotowany z różnorodnych gatunków ryb i ziemniaków. Inne składniki zupy to cebula, zielona papryka, pomidory, koncentrat pomidorowy, chleb, wino i przyprawy.


Nuno, tak jak wieku sprzedawców Mercado, okazał się szalenie sympatycznym człowiekiem. Wesołym, dowcipnym i bardzo życzliwym. Jego stoisko z owocami znajduje się na piętrze. I kto wie, może też poczęstuje Cię malutkimi bananami, najsmaczniejszymi z bananów, albo zaprosi na degustację marakui. Dla porządku informacja: Mercado dos Lavradores otwarte jest od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do 20.00. W soboty od 7.00 do 14.00 W niedzielę i święta rynek jest zamknięty.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...