środa, 20 kwietnia 2022

Oscars 2022

Dziewięćdziesiąta czwarta ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Oscary 2022, odbyła się w nocy polskiego czasu z 27 na 28 marca 2022 roku. 

 
Ceremonia Oscarów 2022 odbyła się tradycyjnie w Los Angeles, w Dolby Theatre. Muzyczną oprawą  i  po Oscarowym bankietem zajął się również Elton John zapraszając gości do swojego domu. Każdego roku, po gali rozdania Oscarów gwiazdy są zapraszane przez organizowaną przez Eltona Johna imprezę charytatywną. Tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe, bo fundusze zebrane podczas imprezy przeznaczone zostały na fundację, która od 30 lat zajmuje się AIDS. Sam artysta był jednak nieobecny z powodu trwającej trasy koncertowej. 
 
Jednym z istotnych wydarzeń podczas Oscarowej Gali jest niewątpliwie Bal Gubernatora, który tradycyjnie odbywa się tuż po wielkiej ceremonii. Wyjątkowe menu po raz kolejny przygotował mistrz kulinarny Wolfgang Puck. Tym razem do współpracy został zaproszony Getto Gastro, nowojorski kolektyw szefów kuchni i entuzjastów kulinariów. 
 

Oscary 2022

Najlepszy film

  • CODA – Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi i Patrick Wachsberger

Najlepszy film międzynarodowy

  • Drive My Car (Japonia) – reżyseria: Ryūsuke Hamaguchi

Najlepszy reżyser

  • Jane Campion – Psie pazury

Najlepszy scenariusz oryginalny

  • Belfast – Kenneth Branagh

Najlepszy scenariusz adaptowany

  • CODA – Sian Heder

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Will Smith – King Richard. Zwycięska rodzina jako Richard Williams

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Jessica Chastain – Oczy Tammy Faye jako Tammy Faye Bakker

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Troy Kotsur – CODA jako Frank Rossi

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Ariana DeBose – West Side Story jako Anita

Najlepsza muzyka filmowa

  • Diuna – Hans Zimmer

Najlepsza piosenka

  • "No Time to Die" z filmu Nie czas umieraćMuzyka i słowa: Billie Eilish i Finneas O’Connell

Najlepsze zdjęcia

  • Diuna – Greig Fraser

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz

  • Diunascenografia: Patrice Vermette; dekoracja wnętrz: Zsuzsanna Sipos

Najlepsze kostiumy

  • Cruella – Jenny Beavan

Najlepsza charakteryzacja

  • Oczy Tammy Faye – Linda Dowds, Stephanie Ingram i Justin Raleigh

Najlepszy montaż

  • Diuna – Joe Walker

Najlepszy dźwięk

  • Diuna – Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill i Ron Bartlett

Najlepsze efekty specjalne

  • Diuna – Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor i Gerd Nefzer

Najlepszy długometrażowy film animowany

  • Nasze magiczne Encanto – Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino i Clark Spencer

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • The Windshield Wiper – Alberto Mielgo i Leo Sanchez

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

  • Summer of Soul (...Or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Ahmir „Questlove” Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent i David Dinerstein

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

  • The Queen of Basketball – Ben Proudfoot

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski

  • The Long Goodbye – Aneil Karia i Riz Ahmed 

Dla porządku powyżej znajduje się lista zwycięzców tegorocznej gali. A zatem możemy przejść do Balu Gubernatora. Po zeszłorocznym braku wspomnianego balu, na ten 2022 wszyscy czekali z utęsknieniem, wierząc że już nigdy ten smutny pandemiczny czas nie wróci.

Po ceremonii Wolfgang Puck wraz z "Ghetto Gastro" przygotował wielce obiecujące menu.  "Ghetto Gastro" to nowojorski kolektyw składający się z szefów kuchni i entuzjastów kulinariów z nowojorskiego Bronxu. Grupa powstała w 2012 roku. Wśród członków znaleźli się Jon Gray, Lester Walker, Marquis Hayes, Pierre Serrao i Malcolm Livingston II. Od 28 lat szef kuchni Wolfgang Puck serwuje dania dla celebrytów, ale po raz pierwszy zaprosił do współpracy „Ghetto-Gastro”. I jak sam mówi: „Oscary mają zasięg globalny, teraz kuchnia również staje się globalna”.
 

 
 
Bezpośrednio po ceremonii rozdania Oscarów uczestnicy Balu Gubernatora mieli okazję wznieść toast szampanem Fleur de Miraval (to jedyny dom szampański poświęcony wyłącznie szamanowi różowemu).

 

 
Szampan Fleur de Miraval, wyprodukowany jest przez firmę, której współwłaścicielem jest Brad Pitt. Butelka szampana kosztuje około 400 dolarów. Jeśli goście mieli ochotę na wino, mieli do wyboru Cabernet Sauvignon i karmelowe Chardonnay. To dwie limitowane edycje win Francisa Forda Coppoli, które jego winiarnia przygotowała na zamówienie, specjalnie na Bal Gubernatora. 
 

 
Słynny szef kuchni Wolfgang Puck wraz z Ghetto Gastro przygotował dla celebrytów luksusowe przekąski. Przeszło 40 różnych dań znalazło się na stołach: w tym kultowe dania, jak "Oscary", czyli małe kanapeczki z wędzonym łososiem, zapiekanka z kurczaka z czarnymi truflami i mini burgery Kobe z dojrzałym cheddarem i remoulade. Oprócz tego w menu znalazły się pasty, placki z homarem, kraby i kawior, japońska sałatka z brzoskwiniami,  ryba lucjan gotowana na parze doprawiona tajską przyprawą, tuńczyk nicejski z zielonymi oliwkami, a także wegańskie dania, w tym sałatka z jarmużu z grillowanym karczochem i winegretem cytrynowym, soczewica z bieługą, z kalafiorem i warzywami oraz sałatka z farro (gatunek pszenicy) z jabłkiem, burakiem i orzechem włoskim. Oczywiście były desery m.in. Crème brûlée – zapiekany deser, przygotowywany ze śmietanki, żółtek, cukru, uwieńczony warstwą skarmelizowanego cukru, kolorowe makaroniki, ciasta i ciasteczka ... i tak dalej.
 
 zdjęcie Wolfganga Pucka i The Famous Pot Pie pochodzi z magazynu Hello!


Na temat wszystkich dań nie ma się co rozwodzić. Wszystko na pewno było bardzo atrakcyjnie podane, ale też bardzo smaczne. 
 
 
 
Smaki i smaczki jako swój faworyt wybrały (z trudem) wędzonego łososia w kształcie Oscarów, trzymających bukiet z kawioru oraz Mini Kobe Burgers, małe burgery z wołowiną Kobe.


Burgery wśród gwiazd robiły największą furorę. Wołowina Kobe to obecnie jeden z bardziej ekskluzywnych rodzajów mięsa. Najbardziej cenionym przez smakoszy, najzdrowszym, ale jednocześnie najdroższym mięsem jest delikatna wołowina Kobe, która pochodzi od gatunku Wagyu, czyli wyjątkowo rozpieszczanych krów. Ich mięso należy do ekskluzywnych produktów spożywczych, które chronione są znakiem jakości. Burgery Mini Kobe posypane były czarnymi truflami!


 
 
Bal Gubernatora wymaga ogromnej organizacji. Przygotowanie menu dla najważniejszych gości w Hollywood to wielkie wyzwanie zarówno dla szefów kuchni, ale też wszystkich pracujących przy tym przedsięwzięciu. Około 1500 gości obsługuje sztab kucharzy i kelnerów. Ilość przygotowanych dań robi wrażenie, ale wcześniej niemałe wrażenie robią sprowadzone produkty m.in. kawior, białe trufle z Włoch, czarne trufle z Burgundii, a także spore ilości jadalnego złota. 

94. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Oscary 2022, przeszła do historii.

 

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...