Dziewięćdziesiąta piąta ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy
Filmowej, Oscary 2023, odbyła się w nocy polskiego czasu z 12 na 13 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles. Uroczystość poprowadził amerykański komik Jimmy Kimmel.
Witamy w Los Angeles! Welcome to Los Angeles!
Dolby Theatre (dawniej Kodak Theatre) – teatr znajdujący się w Hollywood, przy Hollywood Boulevard, to miejsce corocznych ceremonii wręczenia Oscarów.
Galę poprowadził James Christian „Jimmy” Kimmel, amerykański prezenter telewizyjny, aktor, komik, scenarzysta i producent telewizyjny. Gospodarz i producent wykonawczy talk-show "Jimmy Kimmel Live!". Jimmy Kimmel po raz trzeci był gospodarzem gali wręczenia Oskarów (w 2017, 2018 i 2023).
.Wielkim wygranym został film "Wszystko wszędzie naraz" duetu The Daniels, czyli Dana Kwana i Daniela Scheinerta. Ta oryginalna produkcja zdobyła łącznie siedem statuetek, w tym za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy film. Michelle Yeoh została pierwszą Azjatką nagrodzoną w kategorii najlepsza aktorka. Swoje pierwsze Oscary w karierze zdobyli: Jamie Lee Curtis (najlepsza aktorka w roli drugoplanowej) oraz Ke Huy Quan (najlepszy aktor w roli drugoplanowej). Ponadto Akademia Filmowa doceniła Paula Rogersa w kategorii najlepszy montaż.
Oscary 2023
Najlepszy film
-
Wszystko wszędzie naraz – Daniel Kwan, Daniel Scheinert, Jonathan Wang
Najlepszy film międzynarodowy
-
Na Zachodzie bez zmian (Niemcy) – Edward Berger
Najlepszy reżyser
-
Daniel Kwan i Daniel Scheinert – Wszystko wszędzie naraz
Najlepszy scenariusz oryginalny
-
Wszystko wszędzie naraz – Daniel Kwan i Daniel Scheinert
Najlepszy scenariusz adaptowany
-
Women Talking – Sarah Polley
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
-
Brendan Fraser – Wieloryb jako Charlie
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
-
Michelle Yeoh – Wszystko wszędzie naraz jako Evelyn Quan Wang
Najlepszy aktor drugoplanowy
-
Ke Huy Quan – Wszystko wszędzie naraz jako Waymond Wang
Najlepsza aktorka drugoplanowa
-
Jamie Lee Curtis – Wszystko wszędzie naraz jako Deirdre Beaubeirdre
Najlepsza muzyka filmowa
-
Na Zachodzie bez zmian – Volker Bertelmann
Najlepsza oryginalna piosenka filmowa
-
„Naatu Naatu" z filmu RRR – Muzyka: M. M. Keeravani; tekst: Chandrabose
Najlepsze zdjęcia
-
Na Zachodzie bez zmian – James Friend
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz
-
Na Zachodzie bez zmian – Christian M. Goldbeck i Ernestine Hipper
Najlepsze kostiumy
-
Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu – Ruth E. Carter
Najlepsza charakteryzacja
-
Wieloryb – Adrien Morot, Judy Chin i Anne Marie Bradley
Najlepszy montaż
-
Wszystko wszędzie naraz – Paul Rogers
Najlepszy dźwięk
-
Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon i Mark Taylor
Najlepsze efekty specjalne
-
Avatar: Istota wody – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon i Daniel Barrett
Najlepszy długometrażowy film animowany
-
Guillermo del Toro: Pinokio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar i Alex Bulkley
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
-
Chłopiec, kret, lis i koń – Charlie Mackesy i Matthew Freud
Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
-
Nawalny – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller i Shane Boris
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
-
Zaklinacze słoni – Kartiki Gonsalves i Guneet Monga
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
-
Irlandzkie pożegnanie – Tom Berkely i Ross White
* * * * *
Odpowiedzialny za poczęstunek Wolfgang Puck, słynny szef kuchni obsługuje Bal Gubernatorów od 29 lat. Puck i jego zespół z firmy Wolfgang Puck Catering zaplanowali wyśmienite menu złożone ze starych ulubionych i nowych potraw. Wraz
z szefem WP Catering, Ericem Kleinem, do Pucka dołączy szef kuchni Cut
London, Elliott Grover, który wprowadził do menu angielski akcent. Specjalnością w tym roku była klasyczna wołowina Wellington oraz ryba z frytkami, a na deser angielska drobnostka.
W menu
znalazł się również wędzony łosoś na macy w kształcie statuetek Oskara,
suwaki Wagyu, pikantny tatar z tuńczyka w rożkach z sezamem, miso,
makaron cacio e pepe z serem, agnolotti z groszku angielskiego i
bouillabaisse z dorsza, placek z kurczakiem, placki ziemniaczane i makaron z serem. Oscary z wędzonym łososiem i czekoladowe Oscary w złotej panierce to powracająca klasyka.
Szef kuchni-restaurator kierował brygadą 120 szefów kuchni, którzy obsłużyli 1500 hollywoodzkich gwiazd i specjalnych gości. W Oscarową noc przygotowali 65 funtów Miyazaki Wagyu, 2000 jaj, 100 funtów kaczki confit, 220 funtów ziemniaków Yukon, 500 funtów kurczaka, 400 funtów wędzonego łososia, 2500 liści cykorii , 5 galonów hummusu, 300 kulek ciasta na pizzę, 300 funtów tuńczyka ahi klasy sushi. Imponująca lista wydaje się olbrzymia i nie do przejedzenia, ale w dobie oszczędności i zero waste nic się nie zmarnowało. Pod koniec wieczoru jedzenie zostało przekazane szefom kuchni, którzy
organizują kampanie do walki z głodem, a resztki jedzenia, które nie zostały przekazane, zostały przeznaczone na kompost.
Menu Oscarowego Wieczoru:
Listę otwiera wędzony łosoś w kształcie figurek Oscarowych, ozdobiony czerwonym kawiorem.
A ponad to:
Confitowne złote buraki, krem z orzechów nerkowca, crostini, sojowe marynowane diabelskie jajko, ramen, zwęglony ananas, hummus (wegański), kruche ciastko z czarnym pieprzem, kozi ser, sałatka z kurczaka, miniaturowy Wagyu Burger, ostry cheddar, remulada, pikantny tatar z tuńczyka, sezamowe rożki, wędzony łosoś Oscars, zapiekanka z pieczarkami, chrupiące marokańskie cygaro, jagnięce sajgonki z krewetkami w tempurze, bakłażan faszerowany kozim serem, arancini, falafel z grochu angielskiego, placki kukurydziane jalapeno, chipsy, tortilla „Street Corn”, wegański popcorn karmelowy o smaku chili, gotowana gruszka, burrata, masło gruszkowe, młody kokos, wegańskie chipsy z tapioki, ciasto z kurczaka, wołowina Wagyu, Bouillabaisse z dorsza, wegańska salsa verde.
Importowane i krajowe sery z mleka krowiego, koziego i owczego, kawałki dojrzałego Parmigiano Reggiano, suszone owoce, migdały, winogrona, plaster miodu i dżemy, różne wędliny, marynowane oliwki z rozmarynem i skórką pomarańczową, bagietki, grissini i chleby oliwne.
Posiłkom towarzyszył Fleur de Miraval, Rosé Champagne Brada Pitta, który jest oficjalnym szampanem imprezy drugi rok z rzędu.
Słodycze: cukierki Terrarium, toffi, baskijski sernik, macerowane jagody czarnego bzu, ciasto marjolainowe, ciasto czekoladowo-karmelowe, kruszonka sezamowa.
Oczywiście, ponieważ jest to Hollywood, miasto znane z wybrednych konsumentów, alergii i nietolerancji pokarmowych, było dużo produktów wegetariańskich, wegańskich i bezglutenowych, przygotowanych zarówno na słono, jak i na słodko. „Jesteśmy zawsze gotowi na wszelkie alergie i preferencje żywieniowe” – powiada sam mistrz kulinarny Wolfgang Puck.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz