czwartek, 2 lipca 2015

Mercat de Santa Caterina - Barcelona

Mercat de Santa Caterina znajduje się w La Ribera tuż przy Via Laietana. Otwarcie rynku nastąpiło w 1848 roku. Przestronna budowla powstała na terenie dawnego dominikańskiego klasztoru Santa Caterina. Rozbiórka klasztoru stała się zatem początkiem rozwoju rynku. Będąc w budynku możemy zobaczyć dawne fundamenty gotyckiego klasztoru. Znajdujące się za szkłem fragmenty budowli stanowią ciekawostkę archeologiczną.

zdjęcie pochodzi ze strony Mercat de Santa Caterina
Mercat de Santa Caterina był pierwszym rynkiem w Barcelonie, który posiadał dach. Całkowicie odnowiony w 2005 roku przez zespół architektów Enrica Miralles i Benedettę Tagliabue rynek stał się atrakcją turystyczną. Na uwagę zasługuje przede wszystkim nieprawdopodobnie kolorowy pofalowany dach.  Składa się on  z wielobarwnych ceramicznych sześciokątów ułożonych w kształcie fali. Przypomina rodzaj mozaiki charakterystycznej dla modernistycznej tradycji Barcelony, podobnych do tych w Parku Güell. Konkurując z La Boqueria rynek Santa Caterin znacznie się od niego różni. Przede wszystkim jest bardziej "elegancki",  przypomina ogromne delikatesy, jest przestronny, mniej hałaśliwy, mniej swojski, ale przy okazji droższy. Jeśli chcemy poczuć klimat prawdziwego rynku to nie ten adres.

Czy warto odwiedzić Mercat de Santa Caterina? Oczywiście, że tak. Dla miłośników dobrej kuchni to kolejny smakowity raj. Mercat oferuje lokalne i egzotyczne owoce i warzywa,  mięso, wędliny, sery, ryby, przyprawy i zioła. Znajdziemy tutaj stoiska z kwiatami i z przekąskami. Możemy spróbować azjatyckiej kuchni zajadając się japońskim sushi, przygotowanym specjalnie dla nas, ale możemy spróbować typowych katalońskich potraw.


Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to nieprawdopodobna barwa owoców i warzyw. Pachnących brzoskwiń, moreli i nektarynek doliczyłam się po kilka rodzai. I tak jest z większością. Bakłażany białe, fioletowe, zielone, nakrapiane, w ciapki, w cętki.


 Słodkie dojrzałe figi.


W trakcie zakupów lub zwiedzania Mercat warto znaleźć chwilę na odpoczynek i posiłek. Zaraz przy głównym wejściu znajduje się restauracja "Santa Caterina Cuines". Tu znajdziemy dania kuchni śródziemnomorskiej, azjatyckiej i wegetariańskiej. Kuchnia katalońska oferuje bardzo smaczne tapas.

Poniżej bakalie, kandyzowane owoce, nasiona i orzechy.


Sałaty i kolejny zawrót głowy.


Wspomniane bakłażany. W kuchni katalońskiej obok pomidorów numer jeden wśród warzyw. Escavlivada, hiszpańska sałatka, przygotowywana z grillowanych lub upieczonych w popiele warzyw, najczęściej przygotowana jest z bakłażanów, cukinii i pomidorów. 


Pomidory, pomidory. Pierwsze skojarzenie to gazpacho, hiszpańska zupa wywodząca się z Andaluzji, która bardzo szybko zdobyła uznanie w Hiszpanii i na całym świecie. Składa się zazwyczaj z surowych warzyw, namoczonego chleba i przypraw. Zupa podawana na zimno, doskonała na upalne dni. Warzywa w niej to przede wszystkim pomidory, a także papryka i zielony ogórek.


Hiszpańskie przysmaki czekają na nas na większości stoisk. Przeróżne wędliny. Jamon serrano, rodzaj hiszpańskiej szynki surowej, podsuszonej tradycyjnymi metodami. Chorizo, tradycyjna hiszpańska kiełbasa robiona z wieprzowiny. Fuet, wyrabiana ręcznie kiełbasa wieprzowa, pokryta białym nalotem, o długim kształcie i chropowatej powierzchni. Kupuje się ją wraz ze sznurkiem służącym do wieszania go podczas suszenia. Wywodząca się z Katalonii Botiferra, to rodzaj kiełbasy z siekanego mięsa wieprzowego.


Na zakończenie spaceru pora na słodycze. Typowy zestaw filiżanka czekolady i słodkie churro. Są to ciasteczka wytwarzane z wyciśniętego na głęboki olej ciasta. Mają kształt długiego palucha o przekroju w kształcie gwiazdy. Inną propozycją jest crema catalana, tradycyjny kataloński deser, przygotowany na bazie mleka, żółtek i mąki kukurydzianej. Charakterystyczny jest jego wierzch, twardy karmelizowany cukier.


Wszelkie informacje na temat działalności, godzin otwarcia i ciekawostek związanych z Mercat de Santa Caterina znajdziemy na stronie mercatsantacaterina.com.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...