środa, 30 czerwca 2010

Szkoła Dobrego Smaku - Dzień Pierwszy

Miałam okazję uczestniczyć w Szkole Dobrego Smaku zorganizowanej w ramach VII Festiwalu Dobrego Smaku w Łodzi. Przez dwa dni pod okiem mistrzów kulinarnych poznawałam tajniki sztuki kulinarnej. Dwudziestu uczestników SDS zgłębiało swoją wiedzę w uroczym andel's Hotel znajdującym się na terenie największego w Polsce centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego Manufaktury.


Wykładowcy pierwszego dnia Szkoły Dobrego Smaku:Pierwszy dzień rozpoczęliśmy z szefem Mirosławem Jabłońskim. Z człowiekiem, który gotowaniu oddaje całe serce. Podczas prezentacji przedstawił elementy kuchni fusion w połączeniu z kuchnią polską (kasza gryczana, perliczka, dziczyzna, kurki, żubrówka) i śródziemnomorską. Kuchnia fusion to kreatywne łączenie smaków i sposoby gotowania. Tak też było w sobotnie przedpołudnie.

Pod okiem mistrza każdy z uczestników miał okazję wziąć udział w przygotowaniu potraw.


Największym wyzwaniem było lepienie mini pierożków faszerowanych czekoladą. Pierożki były wielkości dwóch złotych. Nic dziwnego, że pochłonęły naszą uwagę na dłużej.

Szef Kuchni andel's Hotel Mirosław Jabłoński zaproponował:

Pieczoną perliczkę z kaszą gryczaną na ostro w papierze ryżowym
i sosem malinowo-pomidorowym
Dziczyznę w plastrach bekonu na tostach z kurkami duszonymi w maśle
i sosem żubrówkowym
Mini pierożki faszerowane czekoladą i bakaliami z sałatką ze świeżych
truskawek i sosem lawendowym
Po krótkiej przerwie wróciliśmy do gotowania. Rządy w kuchni przejął Constant - Michel Labarre, mistrz kuchni francuskiej, Prezes Akademii Konkurs Bocuse d'Or Poland, V-ce prezes Europejskiego Stowarzyszenia Kucharskiego Euro-Toques Polska. Więcej o urokliwym i bardzo dowcipnym mistrzu można przeczytać na jego stronie www.labarre.plConstant - Michel przygotował potrawy:

Zupa z małży z szafranem i paluszkami z ciasta francuskiego
Formowany filet z łososia, panierowany w estragonie z gotowanymi
na grubo ziemniakami
Jabłka w karmelu ze skórką pomarańczową i syropem pomarańczowym
Jakub Majer - sommelier w hotelu andel's przeprowadził pokaz win austriackich wraz z prezentacją księgi "The Austrian Wines". Do dobrego posiłku nie może zabraknąć wina, dlatego też chętnie uczestniczyliśmy w pokazie i degustacji. Sommelier to specjalista, który o winie wie wszystko. Tę wiedzę w pigułce otrzymaliśmy. I tak dowiedzieliśmy się o uprawie winorośli, sposobie określania składu poszczególnych gatunków win, produkcji, sposobie przechowywania, a na koniec to co najsmaczniejsze czyli zasady degustacji.Wszystkie przygotowane potrawy nie tylko cieszyły oczy i kusiły zapachem, ale mieliśmy tę możliwość posilenia się potrawą przygotowaną pod okiem mistrzów.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...