niedziela, 17 lutego 2013

Warsztaty kulinarne - BLINY

Kulinarna historia Rosji stała się tematem warsztatów kulinarno-kulturalnych w Litera Cafe w Łodzi. Pierwsze spotkanie z tego cyklu dotyczyło blin. Bliny bojarskie, bliny gryczane, to część warsztatów manualna, która dla wszystkich stanowiła nie lada frajdę, ale również ważne było spotkanie z literaturą dawnej Rosji. Przygotowane spotkanie było dla mnie miłym zaskoczeniem. Prowadząca warsztaty Ania Maksymowicz, pomysłodawczyni warsztatów i przewodniczka łódzka, przygotowana perfekcyjnie, potrafiła w bardzo ciekawy sposób przedstawić historię kulinarną Rosji, ze szczególnym uwzględnieniem Maslenicy. Nie ukrywam, że dowiedziałam się bardzo dużo nowych, ciekawych rzeczy. Maslenica, to święto religijne przypadające na siedem tygodni przed Wielkanocą. W czasie trwającej tydzień Maslenicy wszyscy się bawią, godzą, biją, piją, jedzą... a przede wszystkim objadają się blinami.


Czytając fragmenty z Czechowa przygotowywaliśmy bliny :)

 


"...Kelner postawił przed sąsiadem furę blinów i dwa talerze z bałykiem i łososiem. Dostojny jegomość wypił kieliszek wódki, zagryzł łososiem i zabrał się do blinów... jadł pośpiesznie, ledwie przeżuwając, jak wygłodzony..." /fragment z powieści "Głupi Francuz"- Antoniego Czechowa/.


Gratuluję pomysłu. Przy dobrej zabawie można poznać Rosję od kuchni. Pomysłodawczyni spotkania dostaje najwyższą notę :) A ja już nie mogę doczekać się kolejnych warsztatów :)

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...