sobota, 20 października 2012

Barwniki z grupy E 100, prelekcje i warsztaty "Szkoły na widelcu"

W ramach targów Naturalnej Żywności Natura Food, Urząd Miasta Łodzi wspólnie z Międzynarodowymi Targami Łódzkimi zorganizował prelekcje na temat zdrowego odżywiania w szkołach. Pod lupę wzięto sklepiki i obiady szkolne. Idea promująca zdrowe odżywianie znana jest nam nie od dziś. 

"Zależy nam na tym, by dzieci zdrowo się odżywiały i były zdrowe. Walczymy o zdrowy styl życia i zaczynamy od edukacji w szkołach" - tak rozpoczął spotkanie wiceprezydent Krzysztof Piątkowski. 

Łódź jest liderem w promowaniu idei zdrowego odżywiania. Według analiz śmieciowe jedzenie jest dla dzieci dużo ciekawsze, smaczniejsze i łatwiejsze w przygotowaniu. Sama pamiętam z jak dużą przyjemnością zajadałam się kolorowymi lizakami, piłam oranżadę, która pozostawiała po sobie ostry czerwony barwnik. Nie potrafiłam przejść obojętnie obok kolorowej waty cukrowej. Dziś zmiana nawyków żywieniowych nie jest trudna, ale musi potrwać. Przede wszystkim musimy sobie uświadomić jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w śmieciowym jedzeniu. 

Mówi się, że rocznie zjadamy około 2 kg konserwantów, barwników, przeciwutleniaczy, zagęszczaczy, emulgatorów i innych związków chemicznych znajdujących się w produktach. A pochłaniając je zmniejszamy swoją odporność, chorujemy, zapadamy na alergie i oczywiście tyjemy. Lista substancji E zwiększa się z roku na rok. Wydawałoby się, że skoro produkty są dostępne w sklepach, to nie powinny być szkodliwe dla naszego organizmu. Nic bardziej mylnego. Niektóre produkty dopuszczone do spożycia w Polsce są zabronione w krajach Unii. 

Barwniki z grupy E100:
  • E 104 żółcień chinolinowa występuje w napojach gazowanych, galaretkach, lodach, cukierkach. Powoduje alergię, nadpobudliwość u dzieci.
  • E 110 żółć pomarańczowa występuje w marmoladach, musztardach, w gumach do żucia. Powoduje nasilenie objawów astmy.
  • E 122 azorubina barwi się nią budynie, lody, napoje, wyroby cukiernicze. Azorubina może wywołać alergie, bóle brzucha, katar i duszności. 
  • E 123 amarant występuje w ciastach z proszku, kaszach, galaretkach, napojach, płatkach zbożowych. Podejrzewany o działania rakotwórcze.
  • E 131 błękit patentowy występuje w słodyczach i lodach. Niebezpieczny dla alergików.
  • E 132 indygotyn występuje w słodyczch, lodach, napojach. Powoduje nadpobudliwość, reakcje alergiczne, podejrzewany o działania rakotwórcze.
  • E 142 zieleń występuje w kremach, słodyczach, galaretkach i lodach. Działa astmatycznie i alergicznie.
  • E 173 aluminium stosowany w cukiernictwie do ozdabiania ciast i tortów. Może powodować chorobę Alzheimera, chorobę płuc, niebezpieczny dla nerek, układu nerwowego i krwionośnego.
To tylko wybrane sztuczne barwniki z grupy E, która wydaje się nie mieć końca. Są jeszcze konserwanty i inne koszmarki typu: aspartam czy glutaminian sodu. "Jesteśmy tym, co jemy" koniecznie przestajemy robić z naszego organizmu śmietnik i słuchamy co mają do powiedzenie przedstawiciele zdrowej żywności.

Słodycze pozbawione konserwantów przedstawione na targach.


Warsztaty kulinarne dla dzieci w ramach Szkoły na Widelcu. Tematem spotkania były: zioła, zdrowie i sezonowość. Warsztaty prowadził Grzegorz Łapanowski otoczony gromadką dzieci.


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...